Suriyeli kadın sığınmacıların travma sonrası stres bozukluğu ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
Examination of Post-Traumatic Stress Disorder and psychological well-being of Syrian women asylum seekers
  1. Tez No: 740228
  2. Yazar: ŞEYMA NUR BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Göç insanlığın var olduğu günden beri yaşanan bir olaydır. Bu göç olayı çeşitli sebeplerle olabileceği gibi bazen kişinin isteğine bağlı bazen de zorunlu olarak gerçekleşir. 2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaşla birlikte birçok Suriyeli vatandaş bulunduğu yerden başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye bulunduğu konum itibariyle Suriyeli halkın en çok göç ettiği ülkelerden biri olmuştur. Hem savaş hem göç travması yaşayan Suriyeli vatandaşlarda görülebilecek ruhsal bozukluklar çeşitli araştırmalarda incelenmiştir. Bu çalışmada hassas grup olarak nitelendirilen kadınların travma sonrası stres düzeyi ve psikolojik iyi oluşları incelenmiştir. Araştırma da ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntem kullanılmıştır. İstanbul'da ikamet eden ve bir sivil toplum kuruluşuna başvuran ve onların tanıdıklarından oluşan 312 Suriyeli kadın katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Harvard Travma Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde travma sonrası stres düzeyi ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi(r) yöntemi kullanılmıştır. Değişkenlerin medeni durum ve çalışma durumuna göre farklılaşmasının tespit edilmesinde Bağımsız Örneklem t Testi, yaş ile ilişkilerinin incelenmesinde Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Analizi (rs) ve psikolojik iyi oluş düzeyinin travma sonrası stres düzeyini yordama gücünü incelemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda travma sonrası stres düzeyi ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin medeni durum ve çalışma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Psikolojik iyi oluş ile yaş değişkeni arasında pozitif bir ilişki tespit edilirken, travma sonrası stres düzeyi ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Psikolojik iyi olma ölçeğinin diğerleriyle olumlu ilişkiler ve kendini kabul alt boyutlarının travma sonrası stres düzeyini yordamada etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre Suriyeli kadınlarda travma sonrası stres düzeyinin artması psikolojik iyi oluşu azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is an event that has been happening since the day humanity existed. This migration event can happen for various reasons, and sometimes it happens depending on the will of the person, and sometimes it is mandatory. Together with the civil war in Syria in 2011, many Syrian citizens had to migrate from where they were located to another country. Turkey has been one of the countries where the Syrian people have migrated the most due to its location. Mental disorders that can be observed in Syrian citizens who have experienced both war and migration trauma have been studied in various studies. In this study, the post-traumatic stress level and psychological wellbeing of women who are classified as sensitive group were examined. The relational screening model was used in the research. A purposeful sampling method was used to determine the research sample. 312 Syrian women who were residents of Istanbul and applied to a non-governmental organization and were made up of their acquaintances participated.“Personal Information Form”,“Harvard Trauma Scale”and“Psychological Well-Being Scale”were used as data collection tools. Pearson Moment Product Correlation Analysis (r) method was used to decipher the relationship between post-traumatic stress level and psychological well-being levels in the analysis of the obtained data. In order to determine the differentiation of variables according to marital status and working status, the Independent Sample t Test was used, and Spearman Brown Rank Differences Correlation Analysis (rs) methods were used to examine their relationship with age and simple linear regression analysis methods were used to examine the predictive power of psychological well-being level on post-traumatic stress level.In the findings obtained, it was found that the level of post-traumatic stress and psychological well-being did not differ statistically significantly according to marital status and working status. A positive relationship was found between psychological well-being and the age variable and a negative relationship was found between the level of post-traumatic stress and the level of psychological well-being. Positive relationships with others and self-acceptance sub-dimensions of the psychological well-being scale were found to be effective in predicting the level of post-traumatic stress. According to the results of the research, the increase in the level of post-traumatic stress in Syrian women indicates that it reduces psychological well-being.