Sosyolojik açıdan aile ve dinin kimlik oluşumuna etkisi
The effect of family and religion on identity formation from a sociological perspective
  1. Tez No: 740254
  2. Yazar: NADİDE ŞEYMA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin temel problemi, birey için hayati önem taşıyan ve hayatını anlamlandıran kimlik kavramının oluşumunda aile ve din kurumlarının etkisini sosyolojik açıdan inceleyip ortaya koymaktır. Kimlik kavramı, bireyin diğer bireylerle olan özdeşliklerini, benzerlik veyahut farklılıklarını açığa çıkaran bireyin toplumda tanınmasını ve kendine bir yer edinmesini sağlayan dinamik yapıya sahip bir kavramdır. Kimlik oluşumu pek çok faktörden etkilenir tezin temel konusunu oluşturması hasebi ile aile ve din kavramları üzerinde durulmuş ve bu kurumların kimlik oluşumundaki rolleri sosyolojik açıdan ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Tezin temel problemini ortaya koymak amacı ile çalışmada temel kavramlar olan kimlik, din ve aile kavramları ele alınıp detaylı olarak incelenmiştir. Bunun yanı sıra, bu kavramlarla yakından ilişkili konulara alt başlıklar halinde değinilmiş ayrıca sosyolojik açıdan kimlik ile ilgili kuramlar ele alınmıştır. Araştırmanın konusu, amacı ve önemi belirtildikten sonra kimlik, din ve aile kavramları açıklanmış ve kimlik oluşumunda etkili olan din ve aile kurumunun birbiri ile ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problem of this thesis is to examine and reveal the effects of family and religious institutions in the formation of the concept of identity, which is vital for individuals and gives meaning to their lives, from a sociological perspective. The concept of identity is a dynamic structure that reveals the identities, similarities or differences of the individual with other individuals, allowing the individuals to be recognized in the society and to gain a place for themselves. Identity formation is affected by many factors. Since it constitutes the main subject of the thesis, the concepts of family and religion have been emphasized and the roles of these institutions in the formation of identity have been studied sociologically. In order to reveal the main problem of the thesis, the basic concepts of identity, religion and family were discussed and examined in detail in the study. In addition to this, subjects closely related to these concepts are mentioned under sub-titles and theories related to identity from a sociological perspective are discussed. After stating the subject, purpose and importance of the research, the concepts of identity, religion and family are explained and the relationship between religion and family institution, which is effective in identity formation, is discussed.