Gelenek ve modernleşme bağlamında sosyoekonomik kimlikler: Mardin ili örneği
Socioeconomic identities in context of tradition and modernization: The case of Mardin province
  1. Tez No: 649017
  2. Yazar: ŞEYHMUS DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Çalışma, kimlik olgusunu ve kimliğin oluşum süreçlerinde etkili faktör ve kurumları merkeze alarak, kimlik konusunda gelenek ve modernliği bağlam olarak kullanmaktadır. Kimlikler geleneksel ve modern dönemin kendi dinamikleri içerisinde evrim geçirmiştir. Elde edilen kapsamlı bulgu ve sonuçlar kimlikteki dönüşümün bir süreklilik içinde olduğunu göstermektedir. Başka bir ifadeyle kimlik durağan olmayıp yaşam boyunca bir inşa halindedir. Kimlikler pek çok açıdan tasnif edilerek incelenebilmektedir. Bu noktada önemli olan kimliğin hangi kritere göre tasnife tabi tutulduğudur. Bu çerçevede kimlikler bireysel ve sosyal kimlikler veya verili ve kazanılmış kimlikler şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Çalışma kapsamında oluşturulan teorik çerçeve kimliğin oluşumunda pek çok kurum ve faktörün etkili olduğunu göstermektedir. Bunların neler olduğu ve etki düzeyleri gelenek ve modernlik bağlamında ortaya konulmuştur. Bu çerçevede kimlikler, dil, ideoloji, dini inanç, yaş, cinsiyet, meslek, yerleşim yeri gibi faktörler ve aile, eğitim kurumları, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve kitle iletişim araçları gibi kurum ve aktörlerin etkisinde şekillenmektedir. Bu faktörler bazen tek başlarına bazen de birbirleriyle ilişkiler kurarak kimliğin inşa sürecinde birlikte etkin olmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kimlikle ilgili teorik bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu anlamda kimliğin tanımlanması ve sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca yapılan sınıflandırmalarda etkili faktör ve kurumlar ortaya konularak kimlik inşa sürecinde üstlendikleri roller belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde gelenek ve modernlik bağlamında kimlikte yaşanan dönüşümler resmedilmektedir. Ayrıca modernlik sonrasında sosyal ve politik alanlarda yaşanan gelişmelerin, başka bir ifadeyle postmodern durumların kimlikteki yansımaları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, yapılan saha araştırmasında (Mardin ve ilçelerinde) oluşturulan anket formu aracılığıyla kimlikler ve kimlikler üzerinde belirleyici sosyoekonomik faktörlerin etki düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmanın teorik boyutunda karşılaştırmalı tarihsel araştırma yöntemi ve amprik kısmında survey (tarama) yöntemi kullanılmıştır. Saha araştırması verileri SPSS programı aracılığıyla düzenlenerek analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study uses identity and tradition and modernity in the context of identity by focusing on the factors and institutions that are effective in the formation processes of identity. Identities have evolved within the dynamics of the conventional and contemporary era. The comprehensive findings and results depict that the transformation in identity is in a transformation. In other words, identity is not constant but it is under construction throughout life. Identities can be classified and analyzed in many ways. What is important at this point is the criteria by which the identity is classified. In this framework, identities can be classified as individual and social identities or given and acquired identities. The theoretical framework established within the scope of the study outlines that many institutions and factors are effective in the formation of identity. It is attempted to be revealed what these elements are and their effect levels are in the context of tradition and modernity. In this context, identities are shaped by factors such as language, ideology, religious belief, age, gender, profession, settlement and the influence of institutions and actors such as family, educational institutions, political parties, non-governmental organizations and mass media. These factors are sometimes effective on their own, sometimes in the process of building identity by establishing relationships with each other. In the first part of the study, it was attempted to create a theoretical framework related to identity. In this sense, identification and classification of identity has been made. In addition, effective factors and institutions were introduced in the classifications and the roles they assumed during the identity building process were attempted to be determined. In the second part, transformations in identity are illustrated in the context of tradition and modernity. In addition, the reflections of the developments in the social and political areas on the identity after the modernity were examined. In the last part of the study, the effect levels of the determinant socioeconomic factors on identities and identities were measured through the questionnaire created in the field study (Mardin and its districts). In the theoretical dimension of the study, comparative historical research method and survey method were used in the empirical part. Field research data were edited by SPSS program and analyzes were done.