Emlak vergisinin bir tamamlayıcısı olarak değerli konut vergisi
Valuable housing tax as a supplement to property tax
- Tez No: 740266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilindiği üzere vergiler devletlerin egemenlik erklerinin nihai sonuçlarından birisidir. Özellikle kamu harcamalarının finansmanında önemli bir gelir kaynağı olarak değerlendirilebilecek olan vergilerin mükellefler üzerinde yük oluşturduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Devletler sahip oldukları vergilendirme yetkisini kullanarak vergi oranlarında değişiklikler yapabilir; hatta yeni vergiler koyabilirler. Burada önemli olan mükelleflerin vergisel yüklerini gelirleri oranında artırmaktır. 7194 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan“Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”ile bir takım yeni vergiler gündeme gelmiştir. Bu vergilerden birisi değerli konut vergisidir. Değerli konut vergisi“Emlak Vergisi”Kanununun 42. ve 49. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Değerli konut vergisi, Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan bina vergi değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce belirlenen değeri 5 milyon Türk lirası ve üzerinde olanların tabii olduğu bir vergidir. Değerli konut vergisinin incelenmesi usul ve esaslarının ortaya konulması önem arz etmektedir. Çalışmada Değerli Konut Vergisine ilişkin usul ve esaslar çeşitli dünya ülkelerinde uygulanan emlak vergisi irdelenerek değerlendirilmiş yine Türkiye'de uygulanan emlak vergisi ile birlikte irdelenerek eleştirileri ortaya konulmuş nihayetinde birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As it is known, taxes are one of the final results of the sovereign powers of the states. It is an undeniable fact that taxes, which can be considered as an important source of income in the financing of public expenditures, create a burden on taxpayers. States can make changes in tax rates by using their taxation authority; They may even impose new taxes. The important thing here is to increase the tax burden of taxpayers in proportion to their income. A number of new taxes have come to the fore with the“Digital Service Tax Law and the Law on Making Amendments to Some Laws and Decree Law No. 375”published in the Official Gazette No. 7194. One of these taxes is the valuable housing tax. Valuable housing tax is regulated between the 42nd and 49th articles of the“Property Tax”Law. Valuable housing tax is a tax that is subject to residential properties within the borders of Turkey with a building tax value or the value determined by the General Directorate of Land Registry and Cadastre, with a value of 5 million Turkish lira or more. It is important to examine the valuable housing tax and to reveal the principles and procedures. In the study, the principles and procedures regarding the Valuable Housing Tax were evaluated by examining the real estate tax applied in various countries of the world, together with the real estate tax applied in Turkey, and its criticisms were revealed and finally some suggestions were made.