Yargı mensuplarına özgü disiplin suç ve cezaları
Disciplinary offenses and penalties specific to members of the judiciary
- Tez No: 740273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hukuk devletinde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkelerinin büyük önemi haizdir. Bu sebeple yargı mensuplarına tüm baskı ve etkilerden uzak bir biçimde vazifelerini ifa etmeleri maksadıyla bazı ayrıcalık ve haklar tanınmıştır. Ancak bu hak ve ayrıcalıkların mesleğin gereklerine uygun ve hukuk düzeninin belirlediği sınırlar içinde kullanılması gerekir. Kamusal faaliyetlerin denetlenmesi ve faaliyetleri icra edenlerin hukuka aykırı eylemlerinden dolayı sorumlu tutulmaları hukuk devleti ilkesinin bir gereğidir. Özel bir meslek grubu olan yargı mensuplarının ehliyet, dürüstlük, eşitlik, özen ve mesleğe yaraşırlık benzeri temel davranış ilkelerini çiğnemesi durumunda söz konusu ihlal ile ilgili tahkikat ve icap etmesi durumunda yargı mensubu hakkında müeyyide tatbiki gerekir. Yargı mensuplarının eylemlerinin ağırlığına göre hukuki, cezai ve disiplin sorumlulukları söz konusu olabilir. Çalışmamız kapsamında yargı mensuplarına tanınan hak ve yükümlülüklere değinilerek görev süresince işlenilen eylemlerin disiplin sorumluluğunu gerektirmesi halinde disiplin cezalarının tespiti, tayini, tatbiki ve bu yaptırımlara yönelik müracaat yolları anlatılmaya çalışılmış, eksikliklere ilişkin tespitlerde bulunularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
“In the rule of law, the principles of judicial independence and impartiality are of great importance. For this reason, some rights and privileges have been granted to members of the judiciary in order to perform their duties without any influence and pressure. However, these rights and privileges must be used in accordance with the requirements of the profession and within the limits determined by the legal order. It is a requirement of the rule of law that public activities are supervised and those who perform the activities are held responsible for their unlawful acts. In the event that members of the judiciary, which is a special professional group, violate the basic principles of behavior such as competence, honesty, equality, care and professionalism, an investigation and, if necessary, a sanction against the member of the judiciary should be applied. Depending on the gravity of the actions of members of the judiciary, there may be legal, criminal and disciplinary responsibilities. Within the scope of our study, the rights and obligations given to the members of the judiciary were mentioned, and the determination, application and remedies of disciplinary punishments in case the actions committed during their duty required disciplinary responsibility were tried to be explained, and solutions were presented by making determinations regarding the deficiencies.”