Yeni nesil dizileme verileri ile hidden markov model yaklaşımı kullanılarak homozigot bölgelerin tespiti
Detection of homozygosity from next generation sequencing data using hidden markov model approach
  1. Tez No: 740286
  2. Yazar: GÖKALP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR TUNCALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Genetik, Biostatistics, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tıbbi genetik biliminin başlangıcından beri bireyler arası akrabalık ilişkileri bir araştırma aracı olarak kullanılmıştır. Öncü çalışmalar, büyük soy ağaçlarında, kısa tekrar dizilerinin haritalanması gibi ilkin metotlara dayanmıştır. Uzun yıllar bu tarz metotlar homozigotluk dizileri olarak adlandırılan uzun homozigot bölgelerin tespiti için altın standart olarak değerlendirilmiştir. Bu homozigotluk dizileri ebeveynler arası yüksek akrabalık seviyesi nedeniyle oluştuğu düşünülmekte ve genellikle resesif ve özellikle hastalık nedeni olabilecek zararlı mutasyonları taşımaktadırlar. Dünya çapında artan genom projeleri, ilerleyen genotipleme metotları ve artan hesaplama gücü sayesinde homozigotluk dizilerini tespit amacıyla çok çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, X kromozomu yalancı otozomal bölge dışındaki allellerin dağılımlarını kullanan basit ve alternatif bir yöntem geliştirdik. Bu alternatif yöntemi, genotip verisi içerisinden genotip olasılıklarını da dahil ederek kendi dinamik hidden Markov model algoritmamızla birleştirerek ROHMM adında bir araç da ürettik. ROHMM, tamamen Java dili ile yazılmış ve komut satırının yanı sıra kullanımı basit bir grafik arayüze de sahiptir. ROHMM, simülasyon, 1000 Genom Projesinden elde edilen gerçek veriler ve klinik veriler üzerinde test edilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar, ROHMM'un test edilen tüm koşullar altında tutarlı ve yüksek hassasiyette homozigotluk tespitleri yaptığını ve bu sayede HMM ve kayar pencere kullanan rakipleri ile başabaş, hatta yer yer daha yüksek performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Degrees of consanguinity has been a research tool since the establishment of medical genetics. Initial studies relied on large pedigree analyses using genetic analysis methods such as mapping of short tandem repeats. Long has been these methodologies were considered a gold standard for the discovery of long homozygous stretches called runs of homozygosity. These regions are considered to be the result of increased consanguinity and usually contain recessive deleterious disease causing mutations. With the ever increasing number of human genome projects all over the globe and advancements in high throughput genotyping methodologies and computation power, several new algorithms have been developed to detect runs of homozygosity within not only large families but also in large populations. In this study, we developed a simple, alternative strategy by integrating the allelic distributions within the X chromosome non-pseudoautosomal region to detect the runs of homozygosity from next generation sequencing data. Combining this new model with genotype probabilities within the genotype data inside our dynamic hidden Markov model algorithm, we generated a new tool namely ROHMM. It is implemented in java and contains both a command-line and a simple to use graphical user interface. ROHMM is tested on simulated data, real population data from 1000 Genome Project and clinical samples. Our results have shown that ROHMM can perform robustly producing highly accurate homozygosity estimations under all conditions thereby meeting and even exceeding the performance of both HMM based and sliding window based competitors.