Internal migration and educational attainment in Turkey: A case study of Ankara
Türkiye'de ic göç ve eğitime erişim: Ankara örneği
- Tez No: 740287
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRAN DJURFELDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lunds Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapilan arastirmalar, okul çağında gerçekleşen mekansal degistirme ve göçlerin çocukların eğitimlerine olumsuz etkilerini göstermektedir. Bu olumsuz etki mekansal yer degistirme ile birlikte okul cagindaki cocuklarin, ailelerinin ve okul genelindeki sosyal aglarin zayiflamasi ile iliskilendirilmistir. Bu calisma, Sosyal Tabakalaşma Dinamikleri, Sosyo-Ekonomik Statu ve Sosyal Mobilizasyon: Ankara Kent örnegi alan araştırması ile toplanmis olan verileri analiz edilerek, ic göcùn egitim duzeyine etkisini araştırmaktadır. Bireyin yaşam döngüsünde göçün yapıldığı dönem, göç öncesi yaşanılan yerleşim yerinin kentlesme duzeyi, demografik özelliklerin ve ebeveynlerin sosyo-ekonomik durumlarinin eğitim düzeyini ne ölçüde etkilediğini incelemek için“ordinal logistic regression”modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular göstermiştir ki anket sorularini cevaplayan katilimcilar daha cok kentsel alanlardan göc eden, yeni sehire okul çağından önce yerleştiklerinde ve de eğitim amacıyla ya da ebeveynlerin iş değişiklikleri/gereksinimleri nedeniyle tasindiklari şartlarda, eğitim seviyeleri bakımından daha avantajli durumdadırlar. Öte yandan, daha cok kırsal alanlardan göç eden, kadın, veya göç edilen şehirde akrabalık/aile bağlarının yanına taşınan bireyler, eğitim seviyesi bakimindan en kırılgan grup olarak tespit edilmistir. Bu calisma, 'sosyal sermaye kaybı argümanı' daki zayıf yanlari göstermektedir. Daha açık bir ifade ile, iç göçün eğitim sonuclari üzerindeki etkisi, göç etmiş olan tum katılımcılar için her şartta olumsuz ya da ayni sekilde gerceklesmemistir.
Özet (Çeviri)
Moving during school age has been found to have negative educational consequences. This has been attributed to the harm caused to social relationships among children, school and family caused by residential mobility. The study presented here used data from Dynamics of Social Stratification, Socio-economic Status and Social Mobility: Evidence from Urban Ankara/Turkey dataset to investigate the impact of internal migration on children's educational attainment in Turkey. Ordinal Logistic Regression Models are used to discuss to what extent the migration period, place of origin, individual demographic characteristics and parental SES impact on the level of education of the individual. The research finds that children of school age relatively fare better in school if they have an urban place of origin, moved to the city before school age and, especially, if they moved for educational purposes, or because of parental job changes/requirements. However, migrants with rural backgrounds, who were female, or who moved next to their kinship/family ties within the city, are the most vulnerable group in urban schooling in Turkey. Therefore, there are limitations to the 'loss of social capital argument'; namely that the impact of internal migration on educational attainment is not negative and uniform for all migrant children.