Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarı, kan transfüzyon merkezi ve merkezi sterilizasyon ünitesinde risk değerlendirmesi
Kahramanmaras Sutcu İmam University HEALTH application andResearch Hospital microbiology laboratory, bloodtransfusion center and sterilization risk assessment on the unit
  1. Tez No: 740297
  2. Yazar: KÜBRA DERÇİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarı, kan transfüzyon merkezi ve merkezi sterilizasyon ünitelerinin risk açısından tanımı, değerlendirmesi ve durumunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesindeki tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarı, kan transfüzyon merkezi ve merkezi sterilizasyon ünitesi verileri kullanılmıştır. Tanımlayıcı gözlemsel araştırma modeline sahip olan bu araştırma Ocak 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında web bazlı verilerin yanı sıra belirtilen birimlerde çalışan toplam altı yetkili bireyin (her birimden iki çalışan) ifadelerinden faydalanılmıştır. Risk durumu birimlerde çalışanların görüşlerine göre risk analizi prosedüründeki formül kullanılarak analizlerin tablosu oluşturulmuştur. Ayrıca ilgili birimlerdeki kişilerin olası risklere dair ihtimal skorları alınmıştır. Bu risklerin gerçekleşmesi halinde olası durumun zarar verme şiddeti ihtimal ve şiddet L matrisi oluşturularak değerlendirilmiştir. Tüm değerlendirmeler sonucunda KSÜ SUAH' nin mikrobiyoloji laboratuvarı, kan transfüzyon merkezi ve merkezi sterilizasyon ünitesinde düşük ve orta riskli durumların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte yüksek riskli ya da tolere edilmez risk nedeni olan durumların bulunmadığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak risk analizinin yapılması tolere edilebilir riskleri önlemek ve mevcut riskleri iyileştirmek için yapılması gereken tedbirlere yönelik veri tabanı oluşturmuştur. Düşük riskli durumların orta seviyeye yükselmemesi ve tüm risklerin daha önlenebilir olması için, çalışanların çalışma ortamı tehlike ve riskleri açısından eğitilmesi, bilgi ve farkındalıklarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define, evaluate and determine the risk in terms of the microbiology laboratory, blood transfusion center and sterilizationunits of Kahramanmaraş Sütçü İmam University hospital on the basis of the literature. In there search, data from the medical microbiology laboratory, blood transfusion center and sterilization unit in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital were used. This research, which has a descriptive observational research model, was carried out between January 2021 and January 2022. Within the scope of there search, besides the web-based data, the statements of six authorized individuals (two employees from each unit) working in the specified units were used. According to the opinions of the employees in the risk situation units, the table of analyzes was created by using the formula in the risk analysis procedure. In addition, the probability scores of the people in there levant units regarding the possible risks were obtained. Incase of realization of these risks, these verity of damage of the possible situation has been evaluated by creating the probability and severity L matrix. As a result of all the evaluations, it was determined that there were low and medium risk situations in the microbiology laboratory, blood transfusion center and central sterilization unit of KSU SUAH however, it has been understood that there are no situations that cause high risk orintolerable risk. As a result, the risk analys is created a database for the measures to be taken to prevent tolerable risks and improve existing risks. In order for low-risk situations not to rise to the middle level and all risks to be more preventable, it is necessary to train employees in terms of work place hazards and risks, and increase their knowledge and awareness.