Mikrobiyoloji laboratuvarında yalın üretim sistemlerinin uygulanabilirliği
Applicability of lean production systems in microbiology laboratory
- Tez No: 658277
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yalın yönetim, üretimde ortaya çıkabilecek kayıpları öngörüp düzelterek üretimi tek seferde hatasız olarak gerçekleştirmek anlamına gelmektedir. Daha az girdi kullanarak daha çok çıktıyı alabilmeyi amaçlayan yalın sistemler, hem daha fazla kazanç hem de kaynak tasarrufu yaparak israfı önlemektedir. Odağında israfı yok etmek bulunan yalın yönetime göre hizmete veya ürüne değer katmayan tüm işler israf olarak tanımlanır ve asıl olarak süreç boyunca bu israf alanları yok edilmeye çalışılmaktadır. Sağlık sektöründe kesintisiz devam eden iş akışı kompleks, hızlı, tahmin edilemeyen yapısıyla israfa açıktır. Sağlık sektöründe yer alan kurumların yalın bakış açısı ile değerlendirilerek, kaynakları daha iyi kullanmaya ve daha verimli hizmet sunumu gerçekleştirmeye ihtiyaçları vardır. Bunun yanında yalın yönetimin sağlık sektöründeki tek görevi sunulan hizmetin kalitesini artırmak değil, iş gücü ve maliyeti de düşürmektir. Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tıbbî Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda yalın tekniklerden Değer Akış Haritalama, 5S, Kaizen, İş Standartlaştırma ve Balık Kılçığı diyagramı uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda hastaların hastanede kalış süreleri kısaltılmış, gereksiz ilaç kullanımı azaltılmış, depo malzeme kontrolleri iyileştirilmiş, malzeme kayıpları önlenmiş, maliyetler indirilmiş, yaşanan sorunların tespiti ve tekrarlamaması için önlemler alınmış, işgücü kaybı ve israfların önüne geçilmiştir. Ayrıca COVID-19 PCR tanı testleri için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi görev üretkenlikleri ve personel verimlilikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışmamız sonucunda yalın felsefenin sağlık sektörüne zor da olsa uygulanabileceği, uygulama neticesinde israfların azaltılarak kalitenin artırılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lean management means realizing the production flawlessly at once by predicting and correcting the losses that may occur in production. Lean systems aiming to get more output by using less input, prevent waste by saving both more earnings and resources. According to lean management, which focuses on eliminating waste, all jobs that do not add value to the service or product are defined as waste, and mainly these waste areas are tried to be eliminated throughout the process. The uninterrupted work flow in the healthcare sector is open to waste with its complex, fast and unpredictable structure.Institutions in the health sector need to use resources better and provide more efficient service by evaluating them with a lean perspective. In addition, the only task of lean management in the health sector is not to increase the quality of the service provided, but also to reduce labor and costs. In this study, Value Stream Mapping, 5S, Kaizen, Work Standardization and Fishbone diagram were applied in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Medical Microbiology Laboratory. As a result of these practices, the hospitalization period of the patients is shortened, unnecessary drug use has been reduced, warehouse material controls have been improved, material losses have been prevented, costs have been reduced, measures have been taken to detect and prevent repetition of problems, loss of workforce and waste have been prevented. In addition, for COVID-19 PCR diagnostic tests, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital and Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital were compared in terms of task productivity and staff productivity. As a result of our study, it was concluded that the lean philosophy can be applied to the health sector, albeit difficult, and that the quality can be increased by reducing waste as a result of the application.