Çeşitli klinik örneklerden izole edilen candida izolatlarında biyofilm oluşumu ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of biofilm formation and anti-fungal sensitivity in candida strains isolated from various clinical samples
- Tez No: 520918
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Candida türleri sağlıklı bireylerde üst solunum yollarında, gastrointestinal sistemde, vajen ve deride normal flora üyeleridir. Sağlıklı kişilerde bulunabilmelerinin yanısıra, bağışıklık sistemi baskılanmış olan bireylerde fırsatçı enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu çalışmada amacımız Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Labaratuvarına gelen klinik örneklerden izole edilen 60 candida albicans türünde biyofilm oluşumu tespit etmek ve antifungal duyarlılıklarını belirlemektir. Biyofilm oluştuma yeteneği Kongo Kırmızısı agar ve mikroplakta XTT indirgenmesi yöntemiyle araştırılmıştır. Kongo kırmızısı agar yönteminde hemde Mikroplakta XTT indirgenmesi yönteminde suşların 29'u (%47,5) pozitif, 32'si (%52,4) negatif olarak tespit edilmiştir. Biyofilm pozitif olan bu suşların 10'u zayıf biyofilm(%34,4), 15'i orta biyofilm(%51,7),4'ü güçlü biyofilm(%13,7) olarak tespit edilmiştir. Suşların amfoterisin B, vorikonazol, flukonazol, kaspofungin, flusitozin duyarlılıkları The European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) definitive document E.DEF 7.3.1 Broth dilüsyon metoduna göre araştırılmıştır. Antifungal ilaçların MİK aralıkları vorikonazol için 0,032->4 mg/L,flukonazol için 0,064->64 mg/L,amfoterisin B için 1->4 mg/L aralığında bulunmuştur. Vorikonazol için suşların 53'ü(%88,3)dirençli, amfoterisin B için 56'sı (%93,3) dirençli, flukonazol için 6'sı (%10) dirençli olarak tespit edilmiştir. Kaspofungin için MİK aralığı 4 mg/L flusitozin için 0.064->64mg/L aralığında elde edilmiştir ancak EUCAST kaspofungin ve flusitozin için tam bir MİK değeri belirtmediğinden dirençli ve duyarlı suş sayısı belirlenememiştir. Sonuç olarak amfoterisin B ve vorikonazole yüksek oranda direnç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Candida species are normal flora members in the upper respiratory and gastrointestinal tract, vagina and skin in healthy individuals. However, they may cause opportunistic infections in immunocompromised individuals. The aim of this study was to determine the biofilm formation and antifungal susceptibility of 60 Candida albicans strains isolated from clinical samples in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Clinical Microbiology Laboratory. Biofilm formation was investigated using Congo Red agar and XTT reduction method. In both methods, 29 (47.5%) of the strains were positive and 32 (52.4%) were negative. Of the biofilm-positive strains, biofilm production level was weak in 10 strains (34. 4%), moderate in 15 strains (51. 7%) and strong in 4 strains (13. 7%).The susceptibility of strains to amphotericin B, voriconazole, fluconazole, caspofungin and flucytosine were investigated according to the EUCAST Definitive Document 7.3.1 (method for the determination of broth dilution minimum inhibitory concentrations of antifungal agents for yeasts).MIC ranges of antifungal drugs were 0.032- >4 mg/L for voriconazole, 0.064- >64 mg/L for fluconazole and 1- >4 mg/L for amphotericin B. The number of voriconazole, amphotericin B and fluconazole resistant strains were 53 (88.3%), 56 (93.3%) and 6 (10%), respectively. MIC ranges were 4 mg/L for caspofungin and 64mg/L for flucytosine. Since the EUCAST's threshold values do not include caspofungin and flucytosine, the number of resistant and susceptible strains for these antifungals has not been determined. As a result, high resistance to amphotericin B and voriconazole was detected.