Acil uzaktan öğretim sürecinde eğitimcilerin mesleki öğrenme ağı olarak Twitter kullanımının incelenmesi
An analysis of educators' use of Twitter as professional learning network in the process of emergency remote teaching
  1. Tez No: 740299
  2. Yazar: ZEYNEP BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Covid- 19 salgını ile birlikte belirsiz bir süre için beklenmedik bir şekilde acil uzaktan öğretime geçiş yapılması eğitimciler açısından hem psikolojik hem de mesleki ihtiyaç alanları oluşturmuş, mesleki öğrenmelerini ve gelişimlerini sürdürme ve duygusal destek alma ihtiyacında olan eğitimcilerin bu süreçte duygusal ve pedagojik destek bulmak ve sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde Twitter'da paylaşım ve etkileşimde bulundukları görülmüştür. Bu bağlamda bu araştırma Covid-19 salgını ile birlikte benimsenen acil uzaktan öğretim sürecinde eğitimcilerin bir mikroblog sosyal ağ sitesi olan Twitter'da duygularını nasıl ve ne ölçüde ifade ettiklerini ve mesleki öğrenme ihtiyaçlarını nasıl ve hangi açılardan karşıladıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseninin türlerinden olan araçsal durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 08 Nisan 2020– 08 Ocak 2021 tarihleri arasında #remoteteaching, #remotelearning, #onlinelearning, #onlineteaching, #distanceteaching ve #distancelearning etiketlerini kullanarak tweet paylaşan Twitter kullanıcıları oluşturmaktadır. İkinci araştırma sorusunun cevaplandırılmasına yönelik derin bir araştırma yapma imkanı sağlanması için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 1703 eğitimciden oluşan alt örneklem oluşturulmuştur. Veriler 8 Nisan 2020- 8 Ocak 2021 tarihleri aralığında Twitter'dan otomatik arama sonuçları toplanması ve arşivlenmesini sağlayan TAGS 6.1 uygulaması ile toplanmıştır. Dokuz aylık bir sürede, belirlenen etiketler kullanılarak paylaşılan tweetlerden oluşan verilerin analizi için tematik analiz ve duygu analizi teknikleri kullanılmıştır. Her iki analiz için QSR NVivo 12 nitel araştırma yazılımı kullanılmıştır. Yapılan duygu analizinin sonuçlarına göre belirlenen dokuz aylık süreçte paylaşılan tweetlerin %45 nötr, %42 olumlu ve %13 olumsuz duyguda olduğu belirlenmiştir. Tweetlerdeki duygu durumunun zamana göre değişimine bakıldığında tweetlerde çok pozitif duyguların ifade ediminde düşüş yaşandığı, negatif duygu ifadesinin zamanla arttığı sonucu elde edilmiştir. Alt örneklem ile gerçekleştirilen tematik analizin sonuçlarına göre, eğitimcilerin bu süreçte Twitter'ı karşılaştıkları zorlukları ifade etmek ve meslektaşlarına destek sağlamak için kullandığı görülmüştür. Duyuşsal zorlukları ifade etmede yüzde olarak erkek eğitimcilerin ön planda olduğu, duygusal ve motivasyon desteği sağlama temalarının ise çoğunlukla kadın eğitimciler tarafından kullanıldığı belirlenmiştir. Benzer şekilde pedagojik zorlukların çoğunlukla kadın eğitimcilerin tweetlerinde yer aldığı, pedagojik destek istemek veya sağlamak temalarının erkek eğitimciler tarafından daha fazla kullanıldığı tespit edilmiştir. Tweetlerde duyuşsal zorluklardan bahsetme oranının eğitim kademesindeki artış ile doğru orantılı olduğu, pedagojik zorluklar temasında buna benzer anlamlı bir değişikliğin olmadığı belirlenmiştir. Tweetlerde ifade edilen duyuşsal zorlukların ve desteklerin yüzde olarak en fazla ifade edildiği eğitim kademesinin K-12 olduğu, üniversite kademesinin mesleki gelişime yönelik kaynakların paylaşımı alt temasında ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The unexpected transiton to emergency remote teaching for an indefinite time owing to the crisis of the Covid-19 pandemic constitute both psychological and profesisonal needs for educators. Educators who need to sustain their professional learning and development and receive emotional support have been observed sharing and interacting frequently on Twitter in order to obtain and offer emotional and pedagogical support in this process. In this context, purposes of this study can be described as determining how and to what extent educators express their feelings as well as how and in what ways they meet their professional learning needs on Twitter which is a microblogging social networking site during emergency remote teaching process. In the research, instrumental case study which is one of the types of case study design of the qualitative research method was used. The study group of the research consists of Twitter users who shared tweets using the hashtags #remoteteaching, #remotelearning, #onlinelearning, #onlineteaching, #distancelearning and #distancelearning between 08 April 2020 – 08 January 2021. The purposive sampling approach was used to form a sub-sample of 1703 educators in order to conduct in-depth research to address the second research question. The data were collected between the dates of 8 April 2020-8 January 2021 with the TAGS 6.1 application which provides automatic collection and archiving of search results from Twitter. The data which consisted of tweets shared with the selected hashtags during the nine-month period was analyzed using thematic analysis and sentiment analysis techniques. In addition, QSR NVivo 12 qualitative research software was used for both analyses. According to the sentiment analysis, it is revealed that the tweets shared in the nine month period were 45% neutral, 42% positive and 13% negative. Considering mood changes in tweets over time, it was concluded that the expressing of very positive emotions in tweets decreased with time, whereas the expression of negative emotions increased. Moreover, as a result of the thematic analysis that conducted with the sub-sample, it was determined that educators prefer Twitter to express challenges they experienced and provide pedagogical support to his colleagues. It has been determined that male educators are more likely to express affective issues than female educators, while female educators are more likely to use the themes of emotional and motivational support in their tweets. Similarly, it has been revealed that female educators use the theme of pedagogical challenges more frequently in their tweets, whereas male educators use the themes of asking or providing pedagogical support more often. The prevalence of mentioning emotive challenges in tweets is directly associated with the level of education, but there is no equivalent substantial change in the theme of pedagogical challenges. The K-12 education level was decided to be the one where the challenges and supports indicated in the tweets were expressed the most as a percentage, while the university level was prominent in the sub-theme of sharing resources for professional development.