Patik örücülüğünde kullanılan bezemelerin okul öncesi sanat eğitimine katkıları (Manisa ili / Akhisar ilçesi / Ballıca ve Mecidiye köyleri örneğinde)
The contributions of decorations used in shoe knitting to pre-school art education (In the example of Manisa province / Akhisar district / Ballıca and Mecidiye villages)
- Tez No: 740307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Crafts, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın amacı; okul öncesi sanat eğitimi alan çocukların (4-5 yaş) Manisa ili Akhisar ilçesine bağlı köylerde üretilen patiklerdeki bezemeleri kullanarak bir imge ve sembolün anlamını çözebilmelerini sağlamak ve bunu yaparken kendi kültür-sanat değerlerine sahip çıkararak aidiyet bilinci kazandırmaktır. Araştırma 2019-2020 yılında yapılmış olup kişilere yöneltilen görüşme formu ile yörede yapılan patik örücülüğü, kullanılan malzemeler, renkler, teknik ve bezeme türüne ilişkin bulgulara ulaşılmış ardından 2021 yılında çalışma grubunu oluşturan toplam 27 öğrenci (4-5 yaş) ile bezemelerin aşamalı çizim tekniği ve üç boyutlu tasarım süreci gerçekleşmiştir. Yapılan alan araştırmasında, nitel araştırma yöntemleri esasına dayalı betimsel araştırma modeli içinde yer alan etnografik yöntem kullanılmıştır. Uygulamada kullanılan gözlem raporu ile çizimlerden elde edilen tema sonuçlarına göre; aşamalı çizim tekniğini kullanan öğrencilerin algoritmik düşünme becerisini, görsel zeka alanlarını aktif bir şekilde kullandıkları; aynı zamanda kullandıkları bezemelerle yaşadığı yerin kültür değerlerini tanıma fırsatı buldukları tespit edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi ile ulaşılan bulgulardan hareketle elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim is to reveal the decorations used in the booties produced in the villages of the Akhisar district of Manisa province, and to encourage preschool art education children (4-5 years old) to have their own culture and art values by ensuring that they can solve the meaning of an image and symbol. In the research, with the interview form directed to the source people (2019-2020), the findings regarding the booties knitting, the materials used, the colours, the technique, and type of decoration were reached; Then, in 2021, the gradual drawing technique and three-dimensional design process of the decorations were realized with a total of 27 students (4-5 years old) forming the study group. The ethnographic method, which is included in the descriptive research model based on qualitative research methods, was used in the field research carried out. According to the results obtained in the observation form used in the application with using the progressive drawing technique in the learning area, it has been determined that the students actively use their algorithmic thinking skills and cognitive and visual intelligence areas and At the same time, it has been determined that they have the opportunity to get to know the cultural values of the place where they live with the decorations they use. Based on the findings obtained by analysing the research data, suggestions are given following the results obtained.