Ömer Seyfettin'in eserlerinde farklı bakış açıları
Different perspectives on Omer Seyfettin's works
- Tez No: 740325
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, Türk hikâyeciliğinin önemli ismi Ömer Seyfettin'in hikâyeleri, şiirleri, mektupları, çeşitli dergi ve gazetelerde yazdığı nesirleri, röportajları ve hatıralarından yola çıkarak eserlerindeki bakış açıları incelenecektir. Bu doğrultuda Ömer Seyfettin'in dil, edebiyat, tarih, sanat ve politik meselelerdeki yaklaşımları değerlendirilecektir.“Giriş”bölümünde yararlanılan kaynaklar, yazarın hayatı ve çalışma yöntemi anlatılacaktır.“Birinci”bölümde müellifin edebiyata bakış açısı,“İkinci”bölümde yazarın ordu, eğitim, aile, din ve siyaset konularına yaklaşımı ele alınacaktır. Sonuç bölümünde çalışma boyunca elde edilen bulgular birbiriyle karşılaştırılacak, yazar ve dönemiyle ilgili öngörüler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stories, poems, letters, prose written in various magazines and newspapers, interviews and memories of Ömer Seyfettin, who is an important name in Turkish storytelling, will be examined. In this direction, Ömer Seyfettin's approaches to language, literature, history, art and political issues will be evaluated. In the“Introduction”section, the sources used, the author's life and working method will be explained. In the“first”section, the author's perspective on literature, and in the“second”section, the author's approach to the army, education, family, religion and politics will be discussed. In the conclusion part, the findings obtained during the study will be compared with each other, and the predictions about the author and his period will be revealed.