Formel kuvvet serileri cisimlerinde transandant sayılar
Transcendental numbers in fields of formal power series
  1. Tez No: 740324
  2. Yazar: BÜŞRA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN KEKEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mahler reel transandant sayıları ayrık üç sınıfa ayırmıştır. Bundschuh bu sınıflandırmayı sonlu bir K cismi üzerindeki formel kuvvet serileri cismi K ya taşımış ve K da benzer bir sınıflandırma oluşturmuştur. Böylece transandant formel kuvvet serilerini ayrık üç sınıfa ayırmıştır. Bu sınıflardan birini U−sayıları oluşturur. U−sayıları ise her bir m = 1,2,... için Um alt sınıflarına ayrılmıştır. Bu tez çalışmasında K cismindeki Um−sayıları üzerine incelemeler yapılmıştır. İlk olarak formel kuvvet serileri cismi K da, m. dereceden cebirsel formel kuvvet serilerinin K da sürekli kesir açılımları kullanılarak, Um−sayıları elde etmemizi sağlayacak bir sonuç inşa edilmiştir. Daha sonra, katsayıları K(x) in m. dereceden bir genişlemesinden alınmış polinomların K cismindeki bazı U1−sayıları için aldığı değerlerin Um−sayıları olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mahler divided the real transcendental numbers into three disjoint classes. Bundschuh carried over this classification to the field K of formal power series over a finite field K and introduced a similar classification. So he separated transcendental formal power series into three disjoint classes. U−numbers are one of these classes. U−numbers are subdivided into Um−subclasses (m = 1,2, . . . ). We work on Um−numbers in the field K. Firstly, we establish a result which enables us to construct explicit examples of Um−numbers by using continued fraction expansions of algebraic formal power series of degree m in K. Next, we show that the values of some polynomials whose coefficients belong to a field extension of degree m over K(x) at some U1−numbers in K are Um−numbers.