Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde, internet oyun oynama bozukluğu tanısının varlığının DEHB alt tipleri, hastalık şiddeti, emosyonel, davranışsal sorunlar, sürekli performans test profili üzerindeki etkisi
Effects of internet gaming disorder on disease subtypes, severity, emotional and behavioral problems and continous performance test profiles in children and adolescents with attention-deficit/hyperactivity disorder
  1. Tez No: 740328
  2. Yazar: EZGİ KARAGÖZ TANIGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuk ve ergenlerde, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (İOOB) tanısının varlığının DEHB alt tipleri, hastalık şiddeti, emosyonel, davranışsal sorunlar, sürekli performans test profili üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 64 İOOB tanısı olmayan, 40 İOOB tanısı olan toplam 104 DEHB'si olan çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Conners Ana-baba Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa (CADÖ- YK), Güçler ve güçlükler Anketi (GGA) ebeveyn ve çocuk formları, İOOB ölçeği verilmiş, MOXO Sürekli Performans testi yapılmıştır. Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİ), Çocuklar için Genel Değerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ) skorları ve ek tanılar ve DEHB alt tipi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess whether the presence of Internet Gaming Disorder (IGD) has an effect on disease severity, subtypes, emotional problems, behavioral problems and CPT profile in patients with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). Forty children with IGD and sixty-four patients without IGD were included in the study, all of which having ADHD. Conners's Parent Rating Scale-Revised Short form (CPRS-RS), The strengths and difficulties questionnaire (SDQ), Internet Gaming Disorder Questionnaire (IGD-20) and MOXO Continuous Performance Test (MOXO d-CPT) were performed on the children, and Clinical Global Impression (CGI), Children's Global Assessment Scale (CGAS), comorbidities and ADHD subtypes were evaluated. IGD group were found to have Combined subtype of ADHD more commonly, and their CGI and CGAS, SDQ behavior problems subscale, cognitive problems, attention problems and ADHD index in CPRS-RS questionnaire were found to be higher(p0.05). While having the limitation of small sample size, this study has shown that children with both ADHD and IGD had more severe disease, more behavioural problems and differences regarding the prevalence of the subtypes when compared to children having ADHD without IGD. Longitudinal studies with higher sample sizes are required to investigate this possible connection in the context of cause-effect relationship and draw a conclusion.