Özgül öğrenme bozukluğu komorbiditesi olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerde problematik internet kullanımı ve internet kullanım tipleri
Problematic internet use and internet usage types in attention-deficit hyperactivity disorder diagnosed children and adolescents with specific learning disorder
- Tez No: 873693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ADAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), nörogelişimsel bozukluklar sınıfında değerlendirilen, karakteristik olarak dikkat dağınıklığı, hareketlilik ve dürtüsellik ile karakterize bir bozukluktur. Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB), bireyin kronolojik yaşı, tahsil düzeyi ve bilişsel kapasitesi ile kıyaslandığında, okuma, yazma veya sayısal beceriler alanında beklenen düzeyin altında performans gösterdiği bir nörogelişimsel bozukluktur. Problematik İnternet Kullanımı (PİK), günümüzde ruh sağlığı alanının gündemlerinden biri olmakla birlikte, PİK-DEHB ilişkisine yönelik çok sayıda araştırma yapılmıştır; ancak PİK-ÖÖB ilişkisine dair çalışma sayısı kısıtlıdır. Komorbid ÖÖB tanısı olan DEHB'lilerin PİK özelliklerinin sadece DEHB tanısı olanlara kıyasla farklı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran DEHB+ÖÖB ve yalnızca DEHB tanılı çocuk ve ergenlerin internet kullanım özellikleri ve tipleri arasındaki farklılıkların araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran, klinisyen tarafından DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı) tanı kriterlerine göre DEHB+ÖÖB (n:86) ve yalnızca DEHB (n:86) tanısı alan ve en az 6 aydır metilfenidat tedavisi alan toplam 172 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. DSM tanı kriterlerine göre bu tanılar dışında psikiyatrik tanı alan veya herhangi bir kronik genetik, endokrinolojik, nörolojik hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Çocuklar, ergenler ve ailelerinden ayrı ayrı onam alınmıştır. Klinisyen tarafından tanısal değerlendirme ve psikiyatrik komorbiditelerin saptanabilmesi için çalışmaya katılan ergenlerle, 'Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T)' adlı yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış, sonrasında sosyodemografik ve klinik veri toplama formu doldurulmuştur. Takiben tüm katılımcıların ailelerine Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği, Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, ek olarak DEHB+ÖÖB tanı grubundaki katılımcıların ebeveynlerine Matematik Okuma Yazma Değerlendirme Ölçeği – Anne Baba formu verilmiştir. Katılımcılara Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Versiyonu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği verilmiştir. Veriler, Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (Statistical Package for the Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 21.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizleri yaparken; ki kare testi, t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, tek yönlü varyans analizi (one-way analysis of variance- ANOVA), Pearson ve Spearman korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is classified as a neurodevelopmental disorder characterized by inattention, hyperactivity, and impulsivity. Specific Learning Disorder (SLD) is a neurodevelopmental disorder where an individual's reading, writing, or mathematical skills are significantly below the expected level compared to their chronological age, educational level, and cognitive capacity. Problematic Internet Use (PIU) is a current focus in the field of mental health, with many studies investigating the PIU-ADHD relationship; however, studies on the PIU-SLD relationship are limited. It is hypothesized that the PIU characteristics of those with ADHD and comorbid SLD may differ from those with only ADHD. This study aims to investigate the differences in internet usage features and types among children and adolescents diagnosed with ADHD+SLD and those with only ADHD who visit a child and adolescent psychiatry outpatient clinic in a training and research hospital. Material and Methods: A total of 172 children and adolescents who visited to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic, were diagnosed with ADHD+SLD (n=86) or only ADHD (n=86) according to DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) criteria by a clinician, and had been receiving methylphenidate treatment for at least 6 months, were included in this study. Patients with psychiatric diagnoses other than ADHD and SLD according to DSM criteria or those with any chronic genetic, endocrinological, or neurological diseases were excluded. Separate consents were obtained from the children, adolescents, and their families. A semi-structured interview named 'Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version-Turkish Adaptation (K-SADS-PL-T)' was conducted with the adolescents participating in the study to assess diagnostic evaluation and psychiatric comorbidities, and a sociodemographic and clinical data collection form was filled out. Subsequently, the Conners Parent Rating Scale, the ADHD Rating Scale based on DSM-IV, and the Mathematics, Reading, Writing Evaluation Scale – Parent Form were given to the parents of the participants in the ADHD+SLD diagnosis group. Participants were administered the Young Internet Addiction Scale, the Smartphone Addiction Scale-Short Version, the Social Media Addiction Scale, and the Internet Gaming Disorder Scale. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL) version 21.0. In statistical analyses, chi-square test, t-test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson and Spearman correlation analyses were applied.