The dichotomy of the angel and the monster: Victorian ideals of female sexuality in Jane Eyre, Wuthering Heights, and Tess of the d'urbervilles
Melek ve canavar ikilemi: Jane Eyre, Wuthering Heights ve Tess of the D'urbervilles'ta Viktorya dönemi kadın cinselliği idealleri
- Tez No: 1020731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Adem ile Havva'nın kutsal kitaplardaki hikâyesinden modern edebi yorumlara kadar, kadınlar sıklıkla ikincil, cinselleştirilmiş varlıklar olarak tasvir edilmiş, Havva'nın ilk günahının mirasını taşımakla yükümlü tutulmuşlardır. Victoria dönemi edebiyatında ise bu ataerkil inançlar, kadınları ya“melek”(saf, pasif ve kendini feda eden) ya da“canavar”(isyankâr, şehvetli ve yıkıcı) olarak çerçeveleyen katı bir ikilik aracılığıyla sıklıkla aktarılmıştır. Bu tez, söz konusu ikiliğin kadın cinselliğinin temsiline nasıl etki ettiğini; Charlotte Brontë'nin Jane Eyre (1847), Emily Brontë'nin Wuthering Heights (1847) ve Thomas Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles (1891) adlı üç önemli Victoria dönemi romanı üzerinden incelemektedir. Çalışma, kadın başkahramanlar—Jane Eyre, Cathy Earnshaw ve Tess Durbeyfield—bu kutuplaşmış arketipleri nasıl temsil ettikleri sorularına feminist edebi eleştiri destekli nitel bir çözümleme yöntemiyle yaklaşmaktadır. Sandra Gilbert ve Susan Gubar'ın“çatı katındaki deli kadın”teorisi ile Michel Foucault'nun cinsellik ve iktidar üzerine söylemleri gibi kuramsal çerçevelerden faydalanarak, bu tez söz konusu romanların kadın rollerine dair egemen anlatıları nasıl sorguladığını analiz etmektedir. Sonuç olarak bu tez, ister kutsal ister günahkâr olarak sunulsun,“düşmüş kadın”figürünün, ataerkil korkular ve ahlaki kaygılar tarafından şekillendirilmiş kültürel bir icat olduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
From the biblical story of Adam and Eve to modern literary interpretations, women have frequently been portrayed as secondary, sexualized beings, burdened with the legacy of Eve's original sin. In Victorian literature, these patriarchal beliefs are often conveyed through a rigid dichotomy that frames women as either“angels”(pure, passive, and self-sacrificing) or“monsters”(rebellious, sensual, and destructive). This thesis examines how this dichotomy affects the representation of female sexuality through three significant Victorian novels: Charlotte Brontë's Jane Eyre (1847), Emily Brontë's Wuthering Heights (1847), and Thomas Hardy's Tess of the D'Urbervilles (1891). The study approaches the question of how the female protagonists—Jane Eyre, Cathy Earnshaw, and Tess Durbeyfield—represent these polarized archetypes through a qualitative analysis supported by feminist literary criticism. Drawing on theoretical frameworks such as Sandra Gilbert and Susan Gubar's“the madwoman in the attic”and Michel Foucault's discourse on sexuality and power, this thesis analyzes how these novels question dominant narratives surrounding women's roles. Ultimately, this thesis argues that the figure of the“fallen woman,”whether portrayed as sacred or sinful, is a cultural construct shaped by patriarchal fears and moral anxieties.