Empowering teamwork experience and skills in industrial design studio education through collaborative tools for task management and shared leadership
Görev yönetimi ve paylaşımlı liderlik için işbirliği araçlarıyla endüstriyel tasarım stüdyo eğitiminde ekip çalışması deneyimi ve becerilerini güçlendirmek
- Tez No: 740373
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Endüstriyel tasarım mesleğinde, başarıya ulaşmak için öğrencilerin ekip çalışmasını yönetme sorumluluğunu almaları ve ekip halinde çalışabilmeleri edinmeleri gereken becerilerdendir. Yeni mezunlar artık birçok farklı sektörde çalışmakta ve birçok farklı disiplinle birlikte tasarım çözümleri üretmektedirler. Bu değişen durum, tasarım eğitiminde ekip çalışması becerilerinin gerekliliğini daha da artırmaktadır. Şu anki üniversite öğrencileri, öğrenme, bilgi edinme ve eğitim de dahil olmak üzere tüm faaliyetlerini etkileyen teknolojiye diğer nesillerden çok daha fazla maruz kalmıştır. Pek çok adım ve süreci içeren takım çalışmasında öğrencilerin farklı roller üstlenmeyi, farklı insanlarla çalışmayı ve ortak bir çalışma disiplini oluşturmayı öğrenmeleri beklenir. Bu becerilere sahip öğrenciler, iş hayatında kaçınılmaz olan ekipçalışmasına daha kolay uyum sağlayabilir ve daha başarılı olabilirler. Ayrıca tasarım eğitimi, sistem düşüncesi, sosyal ve çevresel farkındalık gibi ekip çalışması gerektiren daha karmaşık konuları da içermeye başlamıştır. Sadece ekip çalışması odaklı ödevler yerine, stüdyo derslerinin bir parçası olarak düzenli aralıklarla geri bildirim verilen ve öğrencilerin ekipçalışması becerileri açısından gelişimlerinin takip edildiği, tasarım projelerinin temel yapısı haline dönüşmelidir. Bu doktora çalışması kapsamında tasarım öğrencilerine kazandırılması gereken ekip çalışması becerilerinin stüdyo derslerine nasıl entegre edilebileceği üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda çevrimiçi araçların getirdiği fırsatlar ve zorluklar gözden geçirilmiş ve yeni neslin özellikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur. Çevrimiçi araçlar ekipçalışması süreçlerinin özellikle görev ve zaman yönetimi ve paylaşımlı liderlik süreçlerini nasıl destekleyebileceği üzerine öğrenme stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the industrial design profession, teamwork is a necessity that students have to learn to take the responsibility for managing teamwork. New graduates now work in many different sectors and produce solutions together with many different disciplines. This changing situation increases the necessity of obtaining teamwork skills in design education. Current university students, has been exposed to technology much more than the other generations, which influences their activities including learning, obtaining information and education. In teamwork processes, students are expected to learn to take different roles, work with different people and create a common working discipline. Students with these skills can adapt more easily to teamwork, which is inevitable in professional life, and can be more successful. In addition, design education also involves more complex issues that require teamwork, which includes systems thinking and social and environmental awareness. Rather than just teamwork-oriented assignments, it should become the main structure of design projects, where feedback is given at regular intervals as part of studio courses and students' progress can be monitored in terms of teamwork skills. This doctoral study aims to provide a framework and guidance for design students and educators on how to carry out more effective teamwork within the scope of the studio course and how design students learn main teamwork skills especially task management, time management and leadership skills. In this research, the opportunities and challenges for integrating online tools into the design process to promote teamwork experience in design education are reviewed to explore and develop the learning and teaching strategies in order to enhance teamwork for more effective design education in line with the characteristics and needs of new generations and developments of technologies.