Temel programlama dersinde ters-yüz edilmiş sınıflar yaklaşımının uygulanmasına ilişkin öğrenci deneyimleri
Students experiences of flipped classroom approach in an introduction to programming course
- Tez No: 740374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar eğitimi alanının en önemli derslerinden biri olan programlama dersinin çevrim içi olarak ters-yüz edilmiş sınıflar yaklaşımı ile uygulanması doğrultusunda öğrenci tecrübelerini ve görüşlerini anlamaktır. Araştırma deseni, nitel durum çalışmasıdır. İnönü Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitim programına devam eden yedi lisans öğrencisine temel programlama dersinde ters-yüz edilmiş sınıflar yaklaşımı uygulanmıştır. Bu dersin verileri, tartışmalar, ders video kayıtları ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi, içerik analizi ve tematik analiz yöntemi kullanılarak yapılmış olup; toplanılan veriler kelime kelime yazıya geçirilerek ve NVivo programında analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları öğrencilerin bu modelle işlenen programlama dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde olduğu, öğretim elemanı ve akranlarıyla iletişimlerinin etkili biçimde gerçekleştiği bu modeli geleneksel yöntemden ayıran en önemli farkın videoların önceden verilmesi olduğu ve bu modelle işlenen ders için çok zaman harcandığı bilgileri saptanmıştır. Ayrıca öğrenciler, modeli mesleki hayatlarında geliştirmek ve kullanmak istediklerini belirtmişlerdir. Bulgulara dayanarak videoların dersten önce verilmesinin öğrenci hazırbulunuşluğunu olumlu yönde etkilediği, videoların kısa olması dolayısıyla öğrencileri sıkmadan öz bilgileri aktardığı, gerekli durumlarda tekrar tekrar izlenebilir olması dolayısıyla anlaşılmayı arttırdığı, geleneksel yönteme göre çok daha fazla zaman aldığı, kalıcı öğrenmeye katkı sağladığı ve geliştirilerek kullanılmasının faydalı olacağı yönünde sonuçlara varılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının eğitimde dijital dönüşüm hedeflerini gerçekleştirmede bilimsel bilgi ve başarılı uygulamalar açısından birikimi arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehend students' experiences and impressions pertaining to the application of the flipped classroom approach in an online programming course, one of the core courses in the field of computer education. The research pattern of this study is one of a qualitative case study. The flipped classroom approach has been applied on seven undergraduate students at Inönü University in the Computer Education and Instructional Technology Program as a part of the basic programming course. Data from the course has been collected through student online discussions, class video recordings and semi-structured interviews with the students. With the use of content analysis and thematic analysis methods, the collected data has been transcribed and then analyzed with the NVivo software. The findings of the study showed that the students have demonstrated a positive attitude toward the programming course conducted with this model, and they had effective communication with their lecturer and peers. In addition, the students have expressed their intentions to develop and use this model in their professional lives. Based on the findings, it has been concluded that; providing videos before lessons has a positive effect on the preparedness of the students. The brevity of the videos allowed the transfer of essential information without boring the students. The replay feature of the videos aided comprehension but the approach was more time consuming compared to traditional methods. It facilitated retention and improved use is advised. The findings suggest that the results of this study aid in the achievement of digital transformation goals in terms of increasing scientific knowledge and successful applications.