The impact of Coronavirus pandemic on firms performance in Somalia
Koronavirüs pandemisinin Somali'deki firma performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 740372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
20. yüzyılın sonlarından 21. yüzyılın başlarına kadar Dünya Ebola, SARS, kuş gribi, domuz gribi ve MERS gibi bulaşıcı hastalıklar nedeniyle birçok pandemi görüp geçirmiştir, ancak makro düzeyde COVID-19 salgını ekonominin neredeyse hiç etkilenmediği 1930'dan beri en kötü küresel durgunluğa neden oldu. COVID-19 salgınından bu yana birçok alandan ve bölgeden çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, COVID-19 çalışmalarının çoğunluğu sanayileşmiş ülkelerde gerçekleştirilirken, covid-19'un Afrika'daki etkilerine ilişkin araştırmalar diğer bölgelere göre çok daha az sayıda kalmıştır. Somali'de covid-19'un firma performansı üzerindeki etkisi konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın birincil amacı, finansal ve finansal olmayan ölçütler açısından covid-19'un firma performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma, bir internet platformu kullanarak Hargeisa, Somali'de lojistik/ulaşım, seyahat/turizm ve oteller olmak üzere üç sektörü kapsayan 72 farklı firmadaki 362 yöneticiden veri toplamıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini analiz etmek için SPSS 21 yazılımı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Daha sonra faktör indirgeme ve boyutsal gruplamalar için temel bileşenler analizi yapılmıştır. Daha sonra çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirliğini test etmek için Cronbach'salpha güvenirlik analizi yapılmış, daha sonra gruplar arasındaki ve gruplar arasındaki farklılıkları karşılaştırmak için varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Son olarak, değişkenler arasındaki korelasyonu incelemek ve hipotezi test etmek için Pearson korelasyonu ve lineer regresyon yapılmıştır. One-Way ANOVA sonuçları, incelenen firmaların grup ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını, COVID-19'un tüm sektörleri benzer şekilde etkilediğini göstermektedir Ampirik çalışmanın sonucu, COVID-19 pandemisinin incelenen firmaların genel performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır; benzer şekilde bağımlı değişkenin alt boyutu olan finansal performans da pandeminin olumsuz etkisini göstermektedir. Öte yandan bu çalışma, Coronapandemisinin finansal olmayan performans boyutu üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, işletmelerin sorumlu davrandığını, uluslararası ve yerel sağlık ve güvenlik kurallarına sıkı bir şekilde uymasını ve en azından gelecekteki olası pandemilerin etkisini azaltmak için stratejiler geliştirmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The world experienced several pandemics from the late 20th century to the beginning of the 21st century due to infectious diseases such as Ebola, SARS, avian flu, swine flu, and MERS, but at the macro level, the COVID-19 outbreak caused the worst global recession since 1930, when the economy was barely affected. Since the epidemic of covid-19, a large number of studies from many fields and regions have been conducted. However, the majority of covid-19 studies were undertaken in industrialized nations, whereas researches on covid-19's effects in Africa are far fewer than in other regions. In Somalia, very little research has been conducted on the influence of COVID-19 on firm performance. Therefore, the primary objective of this study is to investigate the impact of COVID-19 on firm performance in terms of financial and non-financial measures. The study collected data from 362 managers in 72 different firms in Hargeisa, Somalia, encompassing three sectors: logistics/ transportation, travel/tourism, and hotels, using an internet platform. Using SPSS 21 software, descriptive statistics were performed to analyze the demographic characteristics of the respondents. Subsequently, a principal component analysis was performed for factor reduction and dimensional groupings. Cronbach's alpha reliability analysis was then performed to test the validity and reliability of the scales employed in the study, then analysis of variance (One-Way ANOVA) was used to compare the differences between and within the groups. Finally, to examine the correlation between variables and test the hypothesis, Pearson correlation and linear regressions were performed. The results of a one-way ANOVA show that there is no statistically significant difference between the group averages of the examined firms, indicating that COVID-19 affects all industries in a similar manner. The empirical study result reveals that the COVID-19 pandemic has a negative effect on the overall performance of the examined firms; similarly, the sub-dimension of the dependent variable, financial performance, also shows a negative impact of the pandemic. Whereas, the study found that the Corona pandemic had no impact on the non-financial performance dimension. In conclusion, the current study suggests that businesses act responsibly, strictly follow international and local health and safety rules, and develop strategies to at least mitigate the impact of potential future pandemics.