The theatrical representations of traumatized psyche: Beside Herself, The Skriker and Crave
Beside Herself, The Skriker ve Crave adlı eserler üzerinden ruhsal travmanın teatral temsilleri
- Tez No: 740409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARPİNE MIZIKYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1990larda yazılan Sarah Daniels' ın Beside Herself, Caryl Churchill' in The Skriker ve Sarah Kane' in Crave adlı oyunlarında ruhsal travmanın çeşitli teatral stratejiler aracılığıyla temsil edilişlerini incelemektir. Bu üç oyun yazarı, Çağdaş İngiliz Tiyatrosunun önde gelen isimleridir ve tiyatroyu, travmanın dillendirilmesi açısından önem taşıyan, uygun bir alan olarak görmektedirler. Tiyatro vasıtasıyla travma unsurunu ele alırken, kullandıkları farklı teatral yöntemlerin, sözlü ifadenin travmayı sahneye taşımaktaki yetersizliğini telafi ettiği fikrine bağlı kalmaktadırlar. Bu oyunlardaki travma mağdurlarının bilişsel düzeneklerindeki bozulma, tiyatroyu görülmeyeni ve konuşulmayanı dışa vuran alternatif boyutta bir araç olarak algılama fikri yardımıyla yansıtılmaktadır. Travmatik bir deneyimin ifade edilişinde dilin yetersizliği sorunu, çağdaş oyun yazarlarının yenilikçi teatral yöntemleri, özellikle bu çalışma için seçilen üç oyun üzerinden görülebileceği gibi, eserlerine dahil etmesiyle çözüme kavuşabilir bir hal almaktadır. Bu tezin bir diğer amacı, Sigmund Freud, Jacques Lacan, Julia Kristeva, ve Cathy Caruth tarafından öne sürülen travma teorilerinin, seçilen üç oyunda yer alan karakterlerin travmatik deneyimlerini irdelerken, sağladığı büyük ölçüde katkıyı yansıtmaktır. Bu teoristlerin her biri, travma kavramının ayırdedici özelliklerine odaklanarak, okuyuculara, travmanın edebiyat yoluyla aktarımında açığa çıkan sorunlara ilişkin farklı çözüm yöntemleri üretme imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore various theatrical strategies employed for the representation of the psychic trauma in three selected plays written after the 1990s: Sarah Daniel's Beside Herself, Caryl Churchill's The Skriker and Sarah Kane's Crave. These three playwrights, who are among the most distinguished playwrights of the contemporary British theatre, view theatre as an appropriate space where trauma can be articulated. In their articulation of trauma through theatre, they cling to the idea that different theatrical devices they utilize serve the purpose of consolidating the ineffectiveness of verbal language to transmit trauma onto stage. The disruption in the cognitive mechanisms of trauma victims in these plays is presented by means of this alternative dimension of regarding theatre as a tool of exposing what remains unseen and of speaking what remains unspeakable. This study will then attempt to prove that the problem of the inadequacy of language in the expression of a traumatic experience can be solved with the help of these playwrights' integration of innovative theatrical methods, particularly into the three selected plays. Under the guidance of trauma theories postulated by Sigmund Freud, Jacques Lacan, Julia Kristeva, and Cathy Caruth, this study will also attempt to show that these theories contribute to the exploration of the traumatic experiences of the characters in the plays under discussion to a great extent. By zeroing in on the particularities of the notion of trauma, each one of these theorists enables readers to reconsider other means of surmounting the unspeakability of trauma that is deemed as a hindrance to its expression through literature.