Representations of childhood traumas in contemporary British drama: Martin Mcdonagh's The Pillowman, Philip Ridley's Mercury Fur, and Duncan Macmillan's Every Brilliant Thing
Çağdaş İngiliz tiyatrosunda çocukluk travmalarının temsilleri: Martın Mcdonagh'ın Yastık Adam, Phılıp Rıdley'nin Kürklü Merkür ve Duncan Macmıllan'ın Harika Şeyler Listesi
- Tez No: 913179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geçmişten günümüze insan psikolojisi ve travma üzerine yapılan çalışmalar artarken, çağdaş İngiliz tiyatrosunda da bu konuları içeren birçok oyun yazılmıştır. Bu tezde, çağdaş İngiliz tiyatrosundaki oyunlarda çocukluk travması teması incelenmiştir. Çalışmaya üç eser dahil edilmiştir: Martin McDonagh'ın Yastık Adam (2003), Philip Ridley'in Kürklü Merkür (2005) ve Duncan Macmillan'ın Harika Şeyler Listesi (2013) oyunları. Bu oyunların analizinde Sigmund Freud'un çocukluk travmaları üzerine psikanalitik teorileri ve Cathy Caruth'un travmanın anlatımı kuramları temel alınmıştır. Freud'un, bastırma ve bilinçdışı, tekrar zorlantısı ve savunma mekanizmalarına ilişkin görüşleri, karakterlerin travmatik deneyimlerinin bireysel psikolojik gelişim üzerindeki etkilerini anlamaya yardımcı olurken; Caruth'un travmanın dile getirilemezliği, gecikmişliği ve parçalanmış bir anlatı yoluyla yeniden düzenlenmesine dair yaklaşımları, oyunların travmayı dilsel ve biçimsel olarak işleme biçimlerini açıklamaktadır. Bu eserler, çocuklukta yaşanan travmatik olayların bireylerin yaşamlarında nasıl kalıcı izler bıraktığını ve bu travmaların sahnede hangi yöntemlerle ifade edildiğini gözler önüne sermektedir. Ayrıca, travmatik deneyimlerin sanat aracılığıyla yeniden ele alınması, yalnızca bireysel değil, toplumsal bir yüzleşme ve anlamlandırma alanı da sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, çağdaş tiyatronun çocukluk travmalarını sahneleme biçimlerini analiz ederek, travmanın bireylerin ve toplumların ruhsal yapısındaki derin etkilerini anlamada önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, oyunlar hem travmatik deneyimlerin karmaşıklığını yansıtan hem de onları anlamlandıran güçlü birer anlatı aracı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the study of human psychology and trauma has increased, leading to numerous plays in contemporary British theatre that address these issues. This thesis examines the theme of childhood trauma in plays in contemporary British theatre. The study includes three major works: Martin McDonagh's The Pillowman (2003), Philip Ridley's Mercury Fur (2005), and Duncan Macmillan's Every Brilliant Thing (2013). The analysis of these plays is based on the psychoanalytic theories on childhood trauma of Sigmund Freud and Cathy Caruth's theory of narrating trauma. Freud's ideas about the unconscious—repression, repetition, compulsion, and defence mechanisms—help us understand how the traumatic events the characters have been through affect their mental growth. Caruth's ideas about how trauma is inexpressible, belated, and fragmented in nature in the narration of the plays help us understand how the plays deal with it through language and form. These works demonstrate the enduring impact of childhood traumatic events on individuals' lives and the theatrical expression of these traumas. Moreover, the reappraisal of traumatic experiences through art provides not only an individual but also a social space for confrontation and meaning making. Finally, this thesis shows that by looking at how contemporary drama portrays childhood trauma, it is an important way to understand how trauma changes people's and groups' minds in deep ways. In this context, plays serve as potent narrative instruments, reflecting and comprehending the intricacy of traumatic experiences.