Alt çene birinci büyük azı dişlerinde mikro BT incelemesi ile sekonder dentin oluşumunun kök kanal morfolojisinde oluşturduğu değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of the dentine formation on the changes of the root canal morphology by micro CT exami̇nation of mandibular first molar teeth
  1. Tez No: 740413
  2. Yazar: SABİHA GÜLÇİN ALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KELEŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mikro bilgisayarlı tomografi (mikro BT) taraması ile farklı yaş gruplarına ait alt çene birinci büyük azı dişlerinin meziyal ve distal kök kanallarının iki ve üç boyutlu ölçümlerini yapmak, yaş ile beraber meydana gelen morfolojik değişiklikleri incelemektir. Materyal Metot: Bu çalışmada 152 adet alt çene birinci büyük azı dişi yaşlarına göre üç gruba ayrıldı. Gruplar 31 yaş altı, 31-60 yaş arası ve 60 yaş üzeri şeklinde belirlendi. Dişler mikro BT cihazında tarandı. Örneklerin kök kanallarının morfolojileri, orifis ve apikal foramen sayıları belirlendi. Vertucci Tip I konfigürasyon gösteren distal kanallarda ve Tip I ve Tip III istmusa sahip meziyal kanallarda iki ve üç boyutlu parametlerinin ölçümleri yapıldı. Dişlerin yaş grubu ile kanal konfigürasyonu arasındaki ilişkinin analizi için Z testi, yapılan 2 ve 3 boyutlu ölçümlerin analizleri için Welch ve Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. P0.05).
Özet (Çeviri)
To make two and three-dimensional measurements of mesial and distal root canals of mandibular first molars in different age groups with micro-computed tomography (micro CT) scanning and to examine morphological changes that occur with age. Material and Method: In this study, 152 mandibular first molars were divided into three groups according to their age. Groups were determined as under 31 years, between 31-60 years and over 60 years.Teeth were scanned on a micro CT device. Morphologies, orifice and apical foramen numbers of the root canals of the samples were determined. Two theree dimensional parameters were measured in the distal canals with Vertucci Type I configuration and in the mesial canals with Type I and Type III isthmus. Z test was used for the analysis of the relationship between the age group of teeth and the canal configuration, Welch and Kruskal-Wallis H test was used for the analysis of the 2 and 3 dimensional measurements. A value of p0.05).