Türk Boğazları'nda uygulanan geçiş rejimi ve güncel sorunlar: Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi'nin feshi halinde ortaya çıkabilecek sorunlara ve Kanal İstanbul projesi'ne ilişkin tartışmalar
The transitional regime applied in the Turkish Straits and current problems discussions aboutthe problems that may occur in the termination of the Montrö Turkish Straits Contract and thechannel Istanbul project
  1. Tez No: 740495
  2. Yazar: SERKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türk Boğazları tarih boyunca stratejik ve jeopolitik olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle Boğazlar konusunda tarih boyunca büyük bir mücadele yaşanmıştır. Aynı zamanda Karadeniz'e kıyıdaş olan devletlerin güvenliği açısından da büyük bir önemi haizdir. Boğazlar'da Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi ile kurulan rejim, Türkiye'nin ve Karadeniz'e kıyıdaş olan devletlerin güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Büyük diplomatik başarılar ile elde edilen bu rejimin yeterince iyi anlaşılması ve anlatılması gerekmektedir. Montrö ile kurulan denge düzeni sayesinde Boğazlar'dan geçiş rejimi 86 yıldır değişmemiştir. Ancak Türkiye'nin bu sözleşmenin feshini uzak olmayan bir ihtimal olarak değerlendirmesi ve buna hazırlıklı olması gerekmektedir. Zira Türkiye'nin yeniden 1936 şartlarına uygun bir zemin bulması ve benzer yeni bir anlaşma tesis edebilmesi yakın vadede çok mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Straits have been of great strategic and geopolitical importance throughout history. For this reason, there has been a great struggle over the Straits throughout history. At the same time, it is of great importance for the security of the states bordering the Black Sea. The regime established in the Straits with the Montreux Convention on the Turkish Straits directly affects the security of Turkey and the states bordering the Black Sea. This regime, which has been achieved with great diplomatic success, needs to be understood and explained well enough.Thanks to the balance system established with Montreux, the transit regime through the Straits has not changed for 86 years. However, Turkey should consider the termination of this agreement as a possibility and be prepared for it. Because it does not seem very possible for Turkey to find a suitable ground for 1936 conditions and to establish a similar new agreement in the near term.