Türk boğazlarından geçiş rejimi kapsamında Türkiye'nin kullanabileceği yetkiler ve sınırları
Turkey's authorities and limitations in the frame of Turkish straits passing regime
  1. Tez No: 191585
  2. Yazar: ERSİN KARATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türk Boğazları'ndan Geçiş Rejimi Kapsamında Türkiye'nin KullanabileceğiYetkiler ve Sınırları başlıklı bu yüksek lisans tezi iki ana bölümden oluşmaktadır.Tezin ilk bölümünde, öncelike, boğaz kavramı, Türk Boğazları'nın ulusal-uluslararası boğaz ayrımındaki yeri, Türk Boğazları'nın ekonomik, siyasi ve askeri önemive boğazlardan geçiş rejiminin tarihi süreçte gelişimi konuları ele alınmış ve ardındanMontrö Boğazlar Sözleşmesi'ne konu geçiş rejimi ayrıntılı olarak incelenmiştir.kinci bölümde, Türkiye'nin boğazlardan geçiş rejimi kapsamında kullanabileceğidüzenleme, uygulama ve yargı yetkileri, dayanak ve sınırları nesnel bir tartışmayla ortayakonularak, tartışılmıştır. Bu çerçevede Türkiye'nin geçişe ilişkin düzenleme ve uygulamayetkileri, ülkesel egemenliğinden, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden ve diğer uluslararasısözleşmelerden kaynaklanan yetkileri sınıflandırması kapsamında açıklanmıştır.Türkiye'nin boğazlar bölgesindeki gemiler ve bu gemilerdeki kişiler üzerindeki cezaive adli yargı yetkileri ise bütünüyle Türkiye'nin ülkesel egemenliği kapsamındadeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis, headlined as Turkey?s Authoroties And Limitations In TheFrame Of Turkish Straits Passing Regime, consists of two main parts.Concept of strait, difference of national and international straits, economic, politicaland military importance of Turkish Straits, historical perspective of Turkish Straits passingregime and passing regime brought by the Montreux Convention Of Straits are explaned inthe fisrt part.In the frame of Turkish Straits Passing Regime Turkey?s authorities and limitationsare objectively discussed in the second part. Turkey?s regulative and executive authoritiesare classified and explaned as authorities coming from Turkey?s soveregnity, authoritiescoming from Montreux Convention Of Straits and authorities which come from otherinternational conventions.Turkey?s jurisdiction about the ships using Turkish Straits and the persons insidethose ships, is completely discussed in the frame of Turkey?s soveregnity.