Yüksek grade IDH mutant gliomlar ile IDH wild glioblastom ayrımında MR görüntüleme: Retrospektif araştırılması
The role of magnetic resonance imaging in the differentiation of high grade idh mutant astrocytoma versus idh wild glioblastoma: retrospective based study
  1. Tez No: 740496
  2. Yazar: EYÜP ÇAMURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: 2021 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Santral Sinir Sistemi(SSS) tümörleri sınıflamasında moleküler belirteçler daha da ön plana çıkarılarak, gliom sınıflamasında isimlendirme ve derecelendirmede yenilikler getirilmiştir. Bu çalışmada, preoperatif Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sekanslarından elde edilen bulguların, DSÖ 2021'e göre IDH mutant grade 4 astrositom ve IDH wild glioblastom ayrımında etkisini inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Ocak 2014 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında merkezimizde patoloji kliniğinde, histopatolojik olarak DSÖ 2016 sınıflamasına göre glioblastom tanısı alan ve immunohistokimya veya polimeraz zincir reaksiyonu ile IDH mutasyonu bakılan 170 olgu dahil edilmiştir. IDH mutasyonu varlığına göre IDH mutant grade 4 astrositom and IDH wild Glioblastoma olarak 2 gruba ayırılmıştır. Olguların IDH mutasyon durumu bilinmeden her lezyon için konvansiyonel ( T1A, T2A, FLAIR, pre-postkontrast T1 ve ileri (DWI, SWI) MRG sekanslarında elde edilen görsel ve kantitatif veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: 170 olgunun 24'ünün (%14,1) IDH mutasyonu pozitif, 146'sı (%85,8) IDH wild'dir. Her iki grubun cinsiyet ve yaş dağılımları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Hem Mutant hem Wild grubu tümörler frontal, oksipital, temporal ,parietal loblarda tutulum gösterirken, korpus kallozum, beyin sapı, talamus, ve serebellumda sadece wild tümörler tutulum göstermektedir. Mutant tümör grubunda frontal lobda tutulum görülme oranı, wild tümör olgularına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek görülmüştür (p=0,028; p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In the 2021 World Health Organization (WHO) classification of Central Nervous System (CNS) tumors, molecular markers were given priority, and innovations were introduced in the nomenclature and grading of glioma classification. In this study, we examined the effect of finding obtained from Magnetic Resonance Imaging (MRI)sequences in differentiating IDH mutant grade 4 astrocytoma and IDH wild glioblastoma according to WHO 2021. Materials and Methods: Between January 2014 and May 2022, 170 cases who were diagnosed with glioblastoma histopathologically according to the WHO 2016 classification in the pathology clinic of our center and whose IDH mutation were examined by immunohistochemistry or polymerase chain reaction were included. According to the presence of IDH mutation, they were divided into 2 groups as IDH mutant grade 4 astrocytoma and IDH wild Glioblastoma. Visual and quantitative data obtained in conventional (T1W, T2W, FLAIR, pre-postcontrast T1 and advanced (DWI, SWI) MRI sequences for each lesion were evaluated by radiologists who were blinded to the IDH mutation status of tumor pathology results. Results: In 170 cases, 146 (%85,8) were negative and 14 (%14,1) were positive for IDH mutation. Gender and sex distributions of both groups do not differ statistically significantly. (p>0.05). While both mutant and wild group tumors are involved in the frontal, occipital, temporal, and parietal lobes, only wild tumors are involved in the corpus callosum, brain stem, thalamus, and cerebellum. The rate of involvement in the frontal lobe in mutant group cases was found to be statistically significantly higher than in wild group cases (p=0.028; p0.05).