Benidipin ve amlodipinin perforatör FLEP viabilitesine etkisi: Deneysel çalışma
  1. Tez No: 740494
  2. Yazar: YUNUS ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahide çeşitli etiyolojilere bağlı olarak oluşan defektlerin onarımında flep cerrahisi en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Flep yaşayabilirliği ve flep nekrozu geçmişten günümüze en önemli çalışma alanlarından birisi olmuştur. Bu çalışmada amaç bendipininin, etkinliği gösterilmiş olan amlodipin ile kıyaslanarak flep yaşayabilirliği üzerine etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 24 adet Wistar-Albino cinsi rat kullanılmıştır. Ratlar randomize olarak her grupta 8'er adet rat olacak şekilde; Benidipin grubu, Amlodipin grubu ve Serum fizyolojik verilen kontrol grubu olarak ayrıldı. Hayvanlara, preoperatif günden 2 gün önce başlanacak şekilde; Benidipin grubuna 3 mg/kg. benidipin; Amlodipin grubuna 1,5 mg / kg amlodipin (2 ml SF içinde çözündürülerek); Kontrol grubuna 2 ml SF postoperatif 7. güne kadar oral gavaj ile verildi. Tüm ratlarda sağ derin sirkümfleks iliak arter bazlı perforatör flebi kaldırıldı ve tekrar donör alana iade edildi. Postoperatif 0. ve 10. günde proksimal ve distal“choke”anastomoz alanlarından lazer doppler flowmetri ile doku perfüzyon ölçümü yapıldı. Sakrifikasyon öncesi her rat ve flep alanı dijital olarak görüntülendi. Sakrifikasyon sonrası proksimal ve distal“choke”anastomoz alanlarından tam kat kalınlıkta biyopsi alınarak formaldehit ile tespit edildi. Bulgular: Flep yaşayabilirliği açısından nekroz alanı, canlı alan, total alan ölçümlerinde sayısal olarak belirgin fark görülmesine karşı sonuçlar istatistiksel açıdan (p>0.05) anlamlı bulunamamıştır. Doppler distal bölgesi benidipin grubu 10. günde istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p:0,044). Kontrol ve amlodipin gruplarında anlamlı farklılık göstermemiştir. Kontrol, Amlodipin ve Benidipin grupları arasında 0.gün, 10.gün Doppler Proksimal değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Kontrol grubunda 10.gün Doppler Proksimal değeri 0.güne göre anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Histopatolojik olarak distal vaskülaritenin benidipin ve amlodipin grubunda, kontrol grubuna oranla nicelik olarak arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In plastic, reconstructive and aesthetic surgery, flap surgery is one of the most frequently used methods in the repair of defects caused by various etiologies. Flap viability and flap necrosis have been one of the most important areas of study from past to present. The aim of this study is to reveal the effect of bendipine on flap viability by comparing it with amlodipine, which has been shown to be effective. Materials and Methods: 24 Wistar-Albino rats were used in the study. Rats were randomized, with 8 rats in each group; Benidipine group, Amlodipine group and Control group that given physiological saline (SF). To rats, starting from the 2nd preoperative day; 3 mg/kg benidipine given to the Benidipine group: 1.5 mg / kg amlodipine (dissolved in 2 ml of SF) given to the Amlodipine group; 2 ml of saline given to the Control group by oral gavage until the 7th postoperative day. In all rats, the right deep circumflex iliac artery-based perforator flap was harvest and returned to its donor site. Tissue perfusion measurement was performed by Laser Doppler Flowmetry from proximal and distal“choke”anastomosis areas on postoperative day 0 and 10. Each rat and flap area was digitally visualized before sacrification. After sacrification, full-thickness biopsies were taken from the proximal and distal“choke”anastomosis areas and fixed with formaldehyde. Results: Although there was a significant numerical difference in necrosis area, viable area and total area measurements in terms of flap viability, the results were not statistically significant (p>0.05). Doppler Distal region was statistically significantly higher in the benidipine group at day 10 (p: 0.044). There was no significant difference between the control and amlodipine groups. The Doppler Proximal values at day 0 and day 10 did not differ significantly (p>0.05) between the Control, Amlodipine and Benidipine groups. In the control group, the Proximal Doppler value on day 10 increased significantly (p0.05) between the Control, Amlodipine and Benidipine groups. Histopathologically, it was observed that distal vascularity increased quantitatively in the benidipine and amlodipine groups compared to the control group.