Yoğun bakıma yatan hastalarda 30 günlük mortaliteyi tahmin etmede prokalsitonin/albumin oranının kullanımı
The use of procalcitonin/albumin ratio in prediction of 30-day mortality in intensive care patients
  1. Tez No: 740497
  2. Yazar: UYGAR OZAN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda yoğun bakım skorlama sistemlerinde bakılan çoklu parametrelerin aksine 30 günlük mortaliteoranlarını öngörmede, kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla, ucuz, kolay uygulanabilir nitelikteki prokalsitonin/albumin oranının, mortalite belirleme gücünün değerlendirilmesi ve daha önce güvenilirliği kanıtlanmış APACHE II skoru ile kıyaslamasının yapılması amaçlandı. Gereç ve yöntem:Hastanemiz yoğun bakım ünitesinde 1 Aralık 2021-1 Nisan 2022 tarihleri arasında yatırılan 18 yaşından büyük, 184 hastanın retrospektif olarak incelemesi yapıldı. Cinsiyet, eşlik eden komorbid hastalık olup olmadığı, hastaların 30 gün içindeki mortalite durumları, yatış gün sayıları, prokalsitonin, albümin, CRP ve APACHE II skoru bilgileri hasta dosyaları kullanılarak elde edildi. prokalsitonin/albumin ve CRP/albumin değerleri bu iki değerin birbirine bölünmesi ile oluşturuldu. 30 gün içinde mortalite olan grup esas grup olarak belirlenirken, 30 gün içinde mortalite olmayan grup kontrol grubu olarak belirlendi. Bu değerlerin mortaliteyi öngörmede APACHE II skoru değerleri ile karşılaştırması yapılarak sağlaması yapıldı, özgüllük ve duyarlılık belirlendi. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 184 hastanın % 47,8 'i kadın, %52,2'si erkek cinsiyette, yaş ortalaması 65,5±18,3 yıl (medyan 69) olarak saptandı. 30 gün içinde mortalite olan ve olmayan grupta yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). 30 günlük mortalite oranı %37 (n:68) olarak tespit edildi. Albumin değeri 30 gün içinde mortalite olan grupta, mortalite olmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the mortality determination power of the cheap, easily applicable procalcitonin/albumin ratio and to compare it with the previously proven APACHE II score in order to provide ease of use in predicting 30-day mortality rates, contrary to multiple parameters measured in intensive care scoring systems. Methods: A retrospective analysis of 184 patients over the age of 18 who were hospitalized in the intensive care unit of our hospital between December 1, 2021 and April 1, 2022 was performed. Gender, presence of comorbid disease, mortality status of the patients within 30 days, number of hospitalization days, procalcitonin, albumin, CRP and APACHE II scores were obtained using patient files. Procalcitonin/albumin and CRP/albumin values were created by dividing these two values. Procalcitonin/albumin and Crp/albumin ratios were calculated by dividing their respective parameters.. The group with mortality within 30 days was determined as the main group, while the group without mortality within 30 days was determined as the control group. These values were compared with the APACHE II score values in predicting mortality, and specificity and sensitivity were determined. Results: Of the 184 patients included in the study, 47,8% were female and 52,2% were male, with a mean age of 65,5±18,3 years (median 69). There was no significant difference in terms of age and gender in the group with and without mortality within 30 days (p>0,05). The 30-day mortality rate was 37% (n:68). Albumin value was significantly lower in the group with mortality within 30 days compared to the group without mortality (p0,05).