Yaşam memnuniyetlerini belirleyen faktörler bağlamında Hollanda'da yaşayan yaşlı Türk göçmenlerin eğitim ihtiyaçları
Educational needs of elderly Turkish migrants living in the Netherlands within the context of factors determining their life satisfaction
- Tez No: 740557
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, yaşam memnuniyetini belirleyen faktörler bağlamında Hollanda'da yaşayan yaşlı Türk göçmenlerin eğitim ihtiyaçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden anlatı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Hollanda'nın Rotterdam şehrinde yaşayan 65-75 yaş aralığındaki 17 yaşlı Türk göçmen oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanması için yaşam öyküsü görüşmesi, analiz edilmesi için tematik anlatı analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların büyük çoğunluğu yaşamlarından memnundur. Katılımcıların sağlık ve gelir durumu, Hollandaca dil yeterliliği, kuşaklararası ilişkiler ve dayanışma örüntüleri, sosyal katılım ve aktivite düzeyleri yaşam memnuniyetlerini artıran veya azaltan faktörler arasında yer almaktadır. Hollanda'nın toplumsal özellikleri, katılımcıların yaşam memnuniyetini artıran ve Türkiye'ye geri dönmeme kararı almalarına neden olan en önemli faktördür. Katılımcıların göç geçmişleri ile şekillenen yaşam seyirleri, onların yaşam memnuniyetini belirleyen sağlık ve gelir durumu, kuşaklararası ilişkiler örüntüsü, öz yeterlik ve bağımsızlık algısı ile psikolojik iyi olma hali üzerinde etkili olmuştur. Araştırma bulguları, Hollanda'da yaşayan yaşlı Türk göçmenlerin yaşam memnuniyetlerinin artırılması için yaşam boyu öğrenme faaliyetleri yoluyla öz-yeterliliklerinin artırılması, güçlendirilmelerinin sağlanması, yalnızlık duygularının azaltılması, sosyal izolasyon ve dışlanmaya maruz kalmalarının önlenmesi ve kuşaklararası ilişkilerinin güçlendirilmesinin son derece önemli olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, Hollanda'da yaşayan yaşlı Türk göçmenlere yönelik okuma yazma, Hollandaca, boş zaman, sağlık okuryazarlığı, bilgisayar ve internet kullanımı eğitimlerinin ve kuşaklararası öğrenme projelerinin düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the educational needs of elderly Turkish migrants living in the Netherlands within the context of factors determining their life satisfaction. In the research, narrative design, one of the qualitative research designs, was used. The participants of the research consisted of 17 elderly Turkish migrants between the ages of 65-75 living in Rotterdam, the Netherlands. The data of the research were collected by life story interview and analyzed with thematic narrative analysis method. According to the findings of the research, the majority of participants are satisfied with their lives. Health status, income level, Dutch language proficiency, intergenerational relations and solidarity patterns, social participation and activity levels are among the factors that increase or decrease the life satisfaction of participants. The societal characteristics of the Netherlands are the most important factor that increases the life satisfaction of participants and leading them to decide not to return to Turkey. The life course of participants, shaped by their migration past, has implications on their health status, income level, intergenerational relations patterns, self-efficacy and independence and psychological well-being, which are among the factors determining their life satisfaction. Research findings indicate that in order to increase the life satisfaction of elderly Turkish migrants, it is important to increase their self-efficacy, to ensure their empowerment, to reduce the feeling of loneliness, to prevent them from being exposed to social isolation and exclusion, and to strengthen their intergenerational relations through lifelong learning activities. In this context, it is necessary to provide literacy, Dutch, leisure, health literacy, computer and internet use trainings, and to organize intergenerational learning projects for elderly Turkish migrants living in the Netherlands.