Al-B-Si ve Al-B-Mg alaşımlarının mekaniksel alaşımlama metodu ile üretilmesi ve mikro yapılarının incelenmesi
Production of Al-B-Si and Al-B-Mg alloys by mechanical alloying method and investigation of micro structures
  1. Tez No: 740583
  2. Yazar: ALİ SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖGEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Al60B20Mg20 ve Al50B25Si25 alaşımları, mekaniksel alaşımlama (MA) yöntemi ile argon atmosferi altında sentezlendi. Bu alaşımların mikro yapıları, termal davranışları ve mekaniksel özellikleri; X-ışını kırınımı (XRD), diferensiyel taramalı analiz (DTA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. XRD ve SEM sonuçları; mekaniksel alaşımlama ile üretilen alaşımların nanokristal yapıda olduğunu gösterdi. Mekaniksel alaşımlama işlemi süresinde alaşımı oluşturan elementsel tozların morfolojik yapıları ve kristal boyutlarının değiştiği gözlendi. Elementsel tozların kristal boyutlarının öğütme süresinin artmasıyla azaldığı tespit edilmiştir. DTA sonuçları 5, 10, ve 20 saatlik öğütme sonrası bir endotermik pik göstermiştir. Bu endotermik pikler daha uzun süre ile alaşımlamadan sonra kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Al60B20Mg20 and Al50B25Si25 alloys were synthesized by using mechanical alloying (MA) argon gas atmosphere. Microstructural changes, thermal behaviour and mechanical properties of the alloys were investigated by means of X-ray diffraction (XRD), differential thermal analysis (DTA), scanning electron microscopy (SEM) analysis. XRD and SEM results showed that the alloys produced by mechanical alloying were in nanocrystalline structure. On the other hand, it was observed that the morphological structures and crystal sizes of the elemental powders which forming the alloy changed during the mechanical alloying process. It was determined that the crystal size of the elemental powders decreased with the increase of the milling time. DTA results showed an endothermic peak after 5, 10, and 20 hours of milling. These endothermic peaks disappeared after a longer period of alloying.