Puberte öncesi futbolculara uygulanan sürat, çeviklik ve çabukluk antrenmanlarının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sprint , agility and quickness training applied to pre-puberty soccer players
  1. Tez No: 740597
  2. Yazar: BİLAL FARUK RENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada puberte öncesi futbolculara uygulanan sürat, çeviklik ve çabukluk antrenmanlarının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya en büyüğü 13 yaşını doldurmuş, en az 3 yıldır futbol antrenmanları yapan, en az 1 yıldır müsabık olan 40 sporcu (yaş: X ̅=11,45±0,50 yıl, boy: X ̅= 150,80±9,36 cm, kilo: X ̅=42,97±12,06 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcıların sürat, çeviklik, çabukluk ve yön değiştirme performansları; 5-20 Metre Sürat, Reaktif çeviklik testi (RÇT), Hexagon testi (HÇT), Illinois testi (IT) ve Modifiye Illinois (MODIT) testi ile belirlenmiştir. Ardından sporculara 8 hafta boyunca sürat, çeviklik, çabukluk (SÇÇ) antrenmanı yaptırılmış 8 haftanın sonunda son ölçümler alınmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kontrol ve antrenman grubunun tanımlayıcı istatistiklerinin tamamı benzer bulunmuştur (p>0,05). Kontrol ve antrenman grubunun performans değişkenleri tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. 0-5m ölçümlerinde gruplar arası fark ve öntest-sontest farkı anlamlı bulunmuştur (p0,05). 0-20m ölçümlerinde grup farkı ve Grupxzaman etkileşimi benzer bulunup (p>0,05), öntest-sontest farkı anlamlı bulunmuştur (p0,05). MODIT ölçümlerinde grup farkı, öntest-sontest farkı, grupxzaman etkileşimi anlamlı bulunmuştur (p0,05). RÇT sol ölçümlerinde tüm sonuçlar benzer bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the effect of sprint , agility and quickness training applied to pre-puberty soccer players The aim of this study was to examine the effects of sprint time, agility and quickness training on the profiles of pre-puberty soccer players. 40 soccer players took part in this study voluntarily whose oldest is over 13 years old; who are training soccer for at least 3 years and competitor for at least 1 year.(age:=11,45±0,50 year, height:= 150,80±9,36 cm, weight:=42,97±12,06 kg). In this study, sprint time, agility, quickness and change of direction performance of the participants were determined by 5-20 meter speed, Reactive Agility Test(RAT), Hexagon Test, Illinois Test(IT) and Modified Illinois Test . After this phase, sprint, agility, quickness (SAQ) training was implemented to the participants for 8 weeks and final measurements were taken at the end of these 8 weeks. The data obtained in the study was analyzed with SPSS 25.0 program. All the descriptive statistics of the training and control groups were found to be similar (p˃0,05). Performance variables of the training and control groups were analyzed with repeated measures of two-way analysis of variance (ANOVA). The interactions of the group and initial-final measurements were found to be significant in 0-5 m tests (p0,05). The group difference and groupxtime interaction test in 0-20 m test were found to be similar (p˃0,05) and initialtest- finaltest difference were found to be significant (p0,05). In MODIT measurements group difference, initial-finaltest difference, groupxtime interaction were found to be significant(p0,05) differences among groups were not found(p>0,05). In the RAT left measurements, all the results were found to be similar(p>0,05).