Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ilköğretim öğretim programlarında 21. yüzyıl becerilerinin incelenmesi
Examination of 21st century skills in primary education curriculum of the Republic of Turkey Ministry of National Education
  1. Tez No: 740602
  2. Yazar: GÜLBEN GÜZELEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik, ekonomik ve siyasi gelişmeler vasıtasıyla değişen dünya düzeni ile küreselleşen ve gittikçe küçülen dünyanın beraberinde getirdiği 21. Yüzyıl Becerilerinin neler olduğunun ve bu becerilerin Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programları kapsamındaki Zorunlu ve Seçmeli derslerdeki yerinin açıklanmaya çalışılması bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın genel amacı; 21. Yüzyıl Anahtar Becerilerinin ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programları kapsamındaki Zorunlu ve Seçmeli derslerde hedeflenen beceri ve yetkinliklerin neler olduğunun saptanmasıdır. 21. Yüzyıl Becerilerinin neler olduğunu tespit etmek için 21. Yüzyıl Öğrenme İşbirliği Platformu'nun (2017) 21. Yüzyıl Becerileri Formuna başvurulmuştur. Bu çalışmanın alt amacı olarak; İlköğretim Öğretim Programlarında yer alan Zorunlu ve Seçmeli dersler kapsamında öğrenciye kazandırılması hedeflenen becerilerin, 21. Yüzyıl Öğrenme İşbirliği Platformu'nun (2017) 21. Yüzyıl Becerileri Formunda listelenen 21. Yüzyıl Becerileri ile örtüşüp örtüşmediği de ayrıca ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma betimsel yönteme başvurularak oluşturulan tarama modelinde bir araştırmadır. Bu çalışmada Millî Eğitim Bakanlığı Öğretim Programlarından İlköğretim Öğretim Programında yer alan 19 Zorunlu ve 25 Seçmeli dersin tamamına yer verilmiştir. Çalışmanın genel ve alt amaçları doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programları kapsamındaki 19 Zorunlu ve 25 Seçmeli dersin herbiri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu detaylı incelemenin sonucunda; Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programı kapsamında yer alan 18 Zorunlu ve 25 Seçmeli dersin programlarına 21. Yüzyıl Becerilerinin geliştirilmesini aldığı tespit edilmiştir. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programları kapsamındaki Peygamberimizin Hayatı Zorunlu dersinde geliştirilmesi hedeflenen herhangi bir 21. Yüzyıl Becerisine rastlanmamıştır. Ayrıca bu çalışmada Millî Eğitim Bakanlığı'nın geliştirdiği ve 21. Yüzyıl Becerilerini de içine alan Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi kapsamında yer alan yeterliliklerden de bahsedilmiştir. 2030 yılı hedefi ve 21.yüzyıl öğrenci profili için belirlenen yeterliliklerin neler olduğuna ve bu yeterliliklerin Millî Eğitim Bakanlığı Öğretim Programlarından İlköğretim Öğretim Programı kapsamındaki yerinden de yine bu çalışmada bahsedilmiştir. 21. yüzyılda öğrencilerin 21. Yüzyıl Becerilerine sahip olmaları ve bu becerileri etkin bir şekilde kullanmaları 21. yüzyıl öğrenci profilinin başlıca gerekleridir. Bu sebeple, 21. Yüzyıl Becerileri adlı Seçmeli bir dersin Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programına doğrudan eklenmesi önerilebilir. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Öğretim Programları kapsamındaki Zorunlu ve Seçmeli derslerin 21. Yüzyıl Becerilerini nasıl ve ne şekilde ele aldığını incelemek için Zorunlu ve Seçmeli derslere ait ders kitaplarının ayrıntılı olarak incelenmesi de önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Trying to explain what the 21st Century Skills related to the globalizing with the changing world order through technological, economic and political developments and the place of these skills in the Compulsory and Elective courses within the scope of the Ministry of National Education Primary Education Curriculum forms the problem of this study. As the general aim of this study is to determine what the 21st century key skills are and the skills and competencies targeted in the Compulsory and Elective courses in the context of the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education of Turkey. In order to determine the 21st Century Skills, the 21st Century Skills Form of the 21st Century Learning Collaboration Platform (2017) was applied. As a subgoal of this study, it was tried to reveal whether the skills aimed to be obtained by the students in the context of Compulsory and Elective courses in the Primary Education Curriculum match up with the 21st Century Skills listed in the 21st Century Skills Form of the 21st Century Learning Collaboration Platform (2017) or not. This study represents the descriptive survey model. In this study, 19 Compulsory and 25 Elective courses in the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education were all involved. Thanks to the general and subgoals of the study, each of the 19 Compulsory and 25 Elective courses in the context of the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education was examined in detail. As a result of this detailed analysing, it concluded that 18 Compulsory and 25 Elective courses in the context of the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education include the development of 21st Century Skills in their programs. However, any 21st Century Skills aimed to be developed in the Life of the Prophet Compulsory course in the context of the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education weren't found. Apart from this, in this study, the competences in the context of National Qualifications Framework which was developed by the Ministry of National Education and included 21st Century Skills, were also mentioned. The competences determined for the target of 2030 and the 21st century student profile and the place of these competences in the context of the Primary Education Curriculum, which is one of the Ministry of National Education's Curriculum, were also mentioned in this study. In the 21st century, having 21st Century Skills and using these skills effectively are the main requirements of the 21st century student profile. For this reason, an Elective course called 21st Century Skills is suggested to be added directly to the Primary Education Curriculum of the Ministry of National Education. In addition, it is also suggested to analyze the textbooks of Compulsory and Elective courses in detail in order to examine how and in what way the Compulsory and Elective courses in the context of the Ministry of National Education Primary Education Curriculum deal with 21st Century Skills.