Edvard Grieg'in hayatı ve Op.13 No.2 keman-piyano sonatının keman partisinin incelenmesi
The life of Edvard Grieg and examination the violin part of his Op.13 No.2 violin-piano sonata
- Tez No: 740601
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ÖZLEM AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Norveç Ulusal Müzik Okulunun en önemli temsilcisi olan Edvard Grieg, eserlerinde Slatter ritmi, Springar dans havası, Hardenger kemanı gibi folklorik zenginlikleri kullanarak Norveç Halk Müziğinin dünya tarafından tanınmasında büyük rol oynamış; bununla birlikte, armonik ve formal anlamda sahip olduğu yenilikçi tutum ile Debussy, Ravel gibi önemli empresyonist bestecileri derinden etkilemiştir. Aynı zamanda başarılı bir piyanist olması ile de ünlü olan besteci, Avrupa'da verdiği konserler aracılığıyla eserlerini tüm müzik dünyasına tanıtarak yaşadığı dönemde oldukça popüler olma şansına sahip olmuştur. 1867 yılında yazmış olduğu Sol Majör tonundaki Op.13 No.2 Keman-Piyano Sonatı, Grieg'in en popüler eserlerinden biri olmakla beraber barındırdığı folklorik ögeler ile Norveç Halk Müziğinin sanat müziği ile harmanlanmasının en başarılı örneklerinden biridir. Bu çalışmada Edvard Grieg'in hayatı, sanat anlayışı ve stilistik özellikleri genel hatlarıyla ele alınmış ve Op.13 No.2 Keman-Piyano Sonatı keman teknikleri ve yorumlama yöntemleri bakımından incelenerek teknik ve müzikal zorluklar belirlenmiştir. Ayrıca icracıya yönelik çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Edvard Grieg, the most important representative of the Norwegian National School of Music, played a major role in the recognition of Norwegian Folk Music by the world through using folkloric riches such as Slatter rhythm, Springar dance atmosphere, and Hardenger violin in his works. Moreover, with his harmonic and formal innovative attitude, he deeply influenced important impressionist composers such as Debussy and Ravel. The composer, who is also famous for being a successful pianist, had the chance to become very popular in his lifetime by introducing his works to the whole music world through the concerts he gave in Europe His Op.13 No.2 Violin-Piano Sonata in G Major, written in 1867, is both one of the Grieg's most popular works and also one of the most successful examples of the blending of Norwegian folkloric elements with art music. In this thesis, Edvard Grieg's life, his artistic understanding, and stylistic features were discussed in general terms, and his Op.13 No.2 Violin-Piano Sonata was examined in terms of violin techniques, interpretation methods, and technical and musical difficulties. Also, some practicing suggestions were presented to performers to practice more properly.