Futbolcularda germe egzersizlerinin zamana bağlı olarak anaerobik kassal performansa akut etkileri
Acute effects of stretching exercises on anaerobic muscular performance due to time in football players
  1. Tez No: 740612
  2. Yazar: ŞÜKRAN DENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda statik ve dinamik germe protokollerinden önce, hemen sonra ve 30 dk sonra yapılan statik ve dinamik germe egzersizlerinin anaerobik kassal performansa olan akut etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesin futbol takımında olan 20 erkek futbolcu (Yaş: 22,68±2,28 yıl, Boy: 176,20±5,45 cm, Vücut ağırlığı: 73,10±6,13 kg) katılmıştır. Katılımcılara ilk olarak 10 dk submaksimal koşu yaptırılmış ve sonrasında ön test olarak 10 ve 30 m sprint, aktif dikey sıçrama, esneklik, çeviklik ve alt bacak kuvveti testleri yapılmıştır. Sonrasında ise 10 dk statik germe egzersizleri yaptırılmıştır. Statik germe egzersizlerinden hemen sonra ve 30 dk sonra aynı testler tekrar uygulanmıştır. Bir hafta sonra aynı protokoller uygulanarak dinamik germe egzersizleri ve testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effect of static and dynamic stretching exercises performed before, immediately after and 30 minutes after static and dynamic stretching protocols on anaerobic muscular performance in football players. 20 Male football players (Age: 22,68±2,28 years, Height: 176,20±5,45 cm, Body weight: 73,10±6,13 kg) who were on the football team of Afyon Kocatepe University participated in the study. The participants were first given a 10-minute submaximal run and then 10 and 30 m sprint, active vertical jump, flexibility, agility and lower leg strength tests were performed as a preliminary test. Immediately after the static stretching exercises and 30 minutes later, the same tests were applied again. One week later, the same protocols were applied and dynamic stretching exercises and tests were performed.