12-14 yaş grubu spor yapan görme engelli öğrenciler ve spor yapmayan görme engelli öğrenciler ile Gençlerbirliği Spor Kulübü'nün 12-14 yaş grubu futbolcularının işitsel basit reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
Auditory simple reaction times eyehandicapted students who are doing sport and who are not doing sport with footballers of Gençlerbirliği Sport Club in 12-14 age group
  1. Tez No: 215410
  2. Yazar: SİNAN BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ankara Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda okuyan 12-14 yaş grubu spor yapan görme engelli 20 öğrenci ile spor yapmayan görme engelli 20 öğrenci ve Gençlerbirliği Spor Kulübü'nde futbol oynayan 12-14 yaş grubu 20 sporcunun işitsel reaksiyon zamanlarının bazı fiziksel parametreler (boy, kilo ve yaş) eşliğinde karşılaştırılmasına yönelik olan bu çalışmaya, toplam 60 erkek denek katılmıştır.Deneklerin işitsel reaksiyon zamanları Newtest 1000 Reaction Timer aleti ile, boy uzunlukları Holtain Limited marka boy ölçer ile, vücut ağırlıkları Angel marka elektronik baskül ile ölçülmüştür.Tüm ölçümler öğleden sonra gürültüsüz, yeterli ışık alabilen bir ortamda gerçekleştirilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiki analizleri Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way) ve T Testi ile yapılmış olup tüm değerlendirmelerde önemlilik düzeyi % 5 alınmıştır.Çalışma sonunda spor yapmayan görme engelli öğrencilerin işitsel reaksiyon zamanı ortalaması 452,80 msn,spor yapan görme engelli öğrencilerin işitsel reaksiyon zamanı ortalaması 233,85 msn ve Gençlerbirliği futbolcularının işitsel reaksiyon zamanı ortalaması ise 258,25 msn olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Totally, 60 male participants joined to this study which aimed at comparing the auditory reaction time of the participants with (height, weıght and age). The participantsconsisted of 20 blid students who attended to Ankara Göreneller Görme Engelliler Primary Sshool aged from 12-14 years and they made sports, 20 studends who didn?t make sport and 20 footballers of Gençlerbirliği aged from 12-14.The auditory reaction time of the participants was measured with Newtest 1000 Reaction times, their heights were measured with Holtain Limited heights were measured with a weighting machine marked Angel.