Genç futbolcularda kısa ve uzun süreli ısınma egzersiz antrenmanlarının rektus femoris kaslarının rijiditesine etkisinin elastografi ile incelenmesi
Investigation effects of short and long-term warm-up exercises on the rigidity of rectus femoris musclesi in young football players using shearwave elastography
- Tez No: 962386
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Spor yapan genç erişkinlerde spor öncesi optimum ısınma süresinin belirlenmesi amacıyla 5-15-30 dakikalık ısınma süreleri boyunca kasların sertlik derecesinin shearwave elastografi ile incelemektir ve kas elastikiyetinin en yüksek olduğu zaman aralığını belirlemektir. Yöntem: Sporcuların uyluk anteriorundan quadriceps femoris kasının rektus femoris komponentinden ROI yardımıyla sherwave elastografi tekniği ile sertlik derecesi olarak kPa değerleri elde edilmesi planlandı. Bu esnada dahil edilmeme kriterlerini karşılayan sporcular çalışma dışı bırakılması ve elde edilen ve kasın sertlik değerini gösteren kPa değeri her sporcu için ayrı olarak kayıt edilmesi hedeflendi. 5. 15. ve 30. dakikada elde edilen değerlerin istatistiksel olarak karşılaştırılması hedeflendi. Bulgular: Antropometrik veriler ve ısınma öncesi elastografi ölçümleri Tablo 1'de özetlenmiştir. Tekrarlanan ısınma setlerinin sonunda 5. 15. ve 30. dakikalarda medyan elastografi ölçümleri (aralıkları) sırasıyla 4,20 (3,20-7,10), 3,90 (2,90-4,70) ve 4,20 (2,90-6,60) olarak bulunmuştur. Post-hoc analiz, 15 dakikalık ısınma rejiminin 5 ve 30 dakikalık rejimlere kıyasla en düşük sertlik değerlerine sahip olduğunu ve 5 ve 30 dakikalık rejimler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (Şekil 1). Isınma öncesi elastikiyet ile antropometrik ölçümler (sırasıyla p= 0,5, 0,6 ve 0,8) arasında herhangi bir korelasyon bulunmamıştır. Yaş ile ısınma öncesi elastikiyet arasında da korelasyon bulunmamıştır (p= 0,4). Sonuç: Yapılan çalışma ile genç sporcuların müsabaka öncesi optimum ısınma süresinin 5-15-30 dk'lık ısınma süreleri boyunca, quadriceps femoris kasının sertlik derecesinin başlangıçta alınan verilere göre 15 dakikada istenilen performansı yapacak elastikiyet düzeyine geldiği görülmüştür. Sakatlanma ve yaralanmaları önlenmesi ve futbolcuların istenilen performansı göstermek için hazır hale gelme süresi olarak belirlenen bu 15 dakikadan daha fazla yapılan ısınma egzersizlerinin quadriceps femoris kasının sertlik derecesinin başlangıçta olan sertlik tekrar yaklaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to determine the optimal warm-up duration in physically active young adults by evaluating muscle stiffness using shear wave elastography during 5-, 15-, and 30-minute warm-up periods and to identify the time interval in which muscle elasticity is at its highest. Method: It was planned to obtain stiffness values in kPa using the shear wave elastography technique from the rectus femoris component of the quadriceps femoris muscle on the anterior thigh of the athletes, with the help of ROI. During this process, athletes who met the exclusion criteria were excluded from the study, and the kPa values indicating muscle stiffness were recorded individually for each athlete. The stiffness values obtained at the 5th, 15th, and 30th minutes were aimed to be statistically compared. Findings: Anthropometric data and pre-warm-up elastography measurements are summarized in Table 1. At the end of the repeated warm-up sets, the median elastography measurements (with ranges) at the 5th, 15th, and 30th minutes were found to be 4.20 (3.20–7.10), 3.90 (2.90–4.70), and 4.20 (2.90–6.60), respectively. Post-hoc analysis showed that the 15-minute warm-up protocol resulted in the lowest stiffness values compared to the 5- and 30-minute protocols, and there was no statistically significant difference between the 5- and 30-minute conditions (Figure 1). No correlation was found between pre-warm-up muscle elasticity and anthropometric measurements (p = 0.5, 0.6, and 0.8, respectively). Similarly, no correlation was found between age and pre-warm-up elasticity (p = 0.4). Result: The study showed that among the 5-, 15-, and 30-minute warm-up durations, 15 minutes was the optimal time for young athletes to reach the desired level of muscle elasticity in the quadriceps femoris muscle based on initial stiffness values. It was observed that warm-up exercises longer than 15 minutes, which was determined as the ideal duration for injury prevention and achieving optimal performance readiness in football players, caused the muscle stiffness to return closer to its initial levels.