Yüksek entropili CoCrFeNiSi ve CoCrFeNiAg alaşımlarının üretilmesi ve araştırılması
Production and investigation of high entropy CoCrFeNiSi and CoCrFeNiAg alloys
- Tez No: 740618
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında Co20Cr20Fe20Ni20Si20 ve Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 yüksek entropili alaşımları, mekanik alaşımlama yöntemi ve ark ergitme yöntemi ile üretilmiştir. Bu alaşımların mikro yapı, ısısal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Alaşımların mikro yapısal özellikleri X-ışını difraksiyonu (XRD), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve Geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Alaşımların ısısal özellikleri Diferansiyel termal analiz (DTA) ile incelenmiştir. Mekanik özellikleri Vickers mikro sertlik testi ile incelenmiştir. XRD sonuçları alaşımların yüzey merkezli kübik (YMK) ve hacim merkezli kübik (HMK) yapıda olduğunu göstermiştir. SEM analizi, mekanik alaşımlama sırasında yüksek entropili alaşımların partiküllerinin deforme olduğunu, boyut ve şekillerinin değiştiğini göstermiştir. TEM analizi, Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 yüksek entropili alaşımının amorf ve nano kristal yapıda oluştuğu göstermiştir. İki farklı metot la üretilen yüksek entropili alaşımların DTA sonuçları birbiri ile benzer olduğunu görülmüştür. Ark ergitme ile üretilen yüksek entropili alaşımların mikro sertlik değerleri Co20Cr20Fe20Ni20Si20 alaşımı için 915 HV ve Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 alaşımı için 957 HV olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Co20Cr20Fe20Ni20Si20 and Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 high entropy alloys were produced by mechanical alloying method and arc melting method. The microstructure, thermal and mechanical properties of these alloys were investigated. The microstructural properties of the alloys were investigated by X-Ray diffraction (XRD), Scanning electron microscope (SEM), Energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) and Transmission electron microscope (TEM). Thermal properties of the alloy were investigated by Differential thermal analysis (DTA). Its mechanical properties were investigated by the Vickers microhardness test. XRD results showed that the high entropy alloy alloys have face-centered cubic (FCC) and volume-centered cubic (BCC) structures. SEM analysis showed that the particles of high entropy alloys during mechanical alloying were deformed and their size and shape were changed. TEM analysis showed that Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 high entropy alloy formed in amorphous and nanocrystalline structure. DTA results of high entropy alloys produced by two different methods were found to be similar to each other. Microhardness values of high entropy alloys produced by arc melting were calculated as 915 HV for Co20Cr20Fe20Ni20Si20 alloy and 957 HV for Co20Cr20Fe20Ni20Ag20 alloy.