Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin termoekonomik analizi ve atık ısının değerlendirilmesi
Thermoeconomic analysis and evaluation of waste heat of Akkuyu Nuclear Power Plant
  1. Tez No: 740629
  2. Yazar: ELVİN AĞTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde nüfusun ve teknolojik gelişmelerin hızla artmasıyla enerji ihtiyacımızda artmaktadır. Enerji denilince akla ilk gelen elektrik enerjisidir. Son yıllarda elektrik enerjisi üretimi için Nükleer Güç Santralleri (NGS) önemli bir potansiyeldir. Bu çalışma kapsamında, ülkemizin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (ANGS) için termoekonomik analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucu, NGS çalışma prensibi gereği çevreye atılan ısının faydalı ısıya dönüştürülmesi ile enerji üretim maliyetinin düşürülmesi aynı zamanda ısıl kirliliğin önlenmesi amaçlanmıştır. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne eşdeğer ekipman değerleri kullanılarak Engineering Equation Solver (EES) programında termodinamik analiz yapılmıştır. Termodinamiğin ikinci yasasına bağlı, maliyet analizi yöntemleri arasında en fazla kullanılan spesifik ekserji maliyetleme (SPECO) yöntemi kullanılarak maliyet analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, ANGS'nin enerji ve ekserji verimleri sırasıyla %35 ve %68 olarak bulunmuştur. Tesisten atılan ısının dolaylı olarak tesise tekrar kazandırılmasıyla bölgesel ısıtmada (tesiste bulunan lojmanların, misafirhanelerin, ısınma, sıcak su ihtiyacı), bölgenin coğrafik şartları ve geçim kaynağı göz önünde bulundurularak sera ısıtma, zirai kurutma ve ısıtmada kullanmak mümkündür. Böylelikle, %67.99 oranında atık ısı değerlendirilmiş, üretilen enerjinin birim maliyeti düşürülmüş ve aynı zamanda ısıl kirlilikte aynı oranda azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid increase in population and technological developments, our energy needs are increasing. When it comes to energy, the first thing that comes to mind is electrical energy. Nuclear Power Plants (NGS) are an important potential for electric power generation in recent years. Within the scope of this study, thermoeconomic analysis was carried out for Akkuyu Nuclear Power Plant (ANGS), the first nuclear power plant of our country. As a result of the analysis, it is aimed to reduce the cost of energy production by converting the heat released to the environment into useful heat as per the NPP operating principle, and to prevent thermal pollution at the same time. Thermodynamic analysis was carried out in the Engineering Equation Solver (EES) program using equipment values equivalent to Akkuyu Nuclear Power Plant. Cost analysis was carried out using the most widely used specific exergy costing (SPECO) method, which is based on the second law of thermodynamics. As a result of the study, the energy and exergy efficiencies of ANGS were found to be 35% and 68%, respectively. By indirectly regaining the heat from the facility, it can be used in district heating (heating, hot water needs of the lodgings, guesthouses in the facility), greenhouse heating, agricultural drying and cooling, taking into account the geographical conditions and livelihood of the region. Thus, 67.99% of waste heat was utilized, the unit cost of the energy produced was reduced and at the same time thermal pollution was prevented at the same rate.