Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin kurulmasına dair anlaşmanın imzalanmasından sonra santralin yazılı basında sunumu
The presentation of the Akkuyu Nuclear Power Plant in the written press after the signing of agreement that intended to build the plant
- Tez No: 375279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND AYDIN ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizin enerji ihtiyacı sürekli artmakta ve nükleer enerji bu ihtiyacın karşılanmasında ve enerji güvenliğinin sağlanması yolunda ciddi bir alternatif olarak görünmektedir. Öte yandan toplumda nükleer enerji konusunda var olan bilgi eksikliği ve bilgi kirliliği, konunun doğru bir şekilde anlaşılmasını ve tartışılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin sunumu Türk basınına önemli bir sorumluluk yüklemektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin Mersin Akkuyu'da kurulmasına yönelik anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Hükümetleri arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmasından sonraki 1 yıl boyunca, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yazılı basındaki sunumu incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, yazılı basını temsilen seçilen Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde 12 Mayıs 2010-11 Mayıs 2011 tarihleri arasında yayımlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali konulu haberler içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country's energy need is growing consistently and nuclear energy looks as a serious alternative for supply this need and also energy security. On the other hand, an existing lack of information and information pollution about nuclear energy in community, complicates to understand and discuss the subject correctly. Therefore the presentation of Akkuyu Nuclear Power Plant is an important responsibility of Turkish press. This study examines the presentation of The Akkuyu Nuclear Power Plant in the written press throughout the next year after the signing of agreement that intended to build the first nuclear power plant of Turkey in Mersin Akkuyu between The Governments of The Republic of Turkey and Russian Federation. In this direction, news that published between the dates 12th May 2010 and 11th May 2011 in Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers that chosen as a representative for written press, examined by content analysis.