Türkiye enerji güvenliği bağlamında Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin kazanımları ve riskleri
The gains and risks of Akkuyu Nuclear Power Plant in the Context of Türkiye's energy security
- Tez No: 928023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye gelişen ekonomisi, artan nüfusu ve şehirleşme oranına paralel olarak enerji tüketimini hızla artırmaktadır. Bu doğrultuda enerji bağımlılığı artan Türkiye, ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmak için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve ülke içinde üretilmesi politikası izlemektedir. Bu politika doğrultusunda öne çıkan enerji yatırımlarından birisi de Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin hayata geçirilmesidir. Türkiye'nin Mersin ili sınırları içinde yer alan Akkuyu'da toplamda dört reaktörden oluşan ve 4800 MW gücüne sahip olacak Mersin-Akkuyu NGS'nin ilk reaktörünün 2025'te faaliyete geçmesi hedeflenmektedir. Rusya devlet nükleer enerji kuruluşu Rosatom iş birliği ile yapılan Akkuyu NGS, Rusya ile petrol, doğal gaz ve kömür enerji ithalinden sonra yapılan en büyük enerji iş birliğidir. Bu da enerji alanında Rusya'ya yönelik enerji bağımlılığının daha da artabileceği eleştirilerini beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, Akkuyu NGS'nin enerji güvenliği açısından neden kurulmak istendiği ortaya konulmaktadır. Ayrıca nükleer güç santralinin çevre güvenliği açısından riskler taşıyıp taşımadığı, sosyo-ekonomik açıdan hangi avantajlar sağlayabileceği de bu çalışmada detaylı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, disiplinler arası bir yaklaşım benimsenerek Akkuyu NGS'nin bir taraftan mühendislik açısından nasıl hayata geçirildiği ve bu sektörde nasıl yenilikler içerdiği ortaya konarken; diğer taraftan da Uluslararası İlişkiler disiplini içinde nükleer enerjinin Türkiye'nin enerji güvenliğine ne ölçüde katkı sunacağı açıklanacaktır. Bu doğrultuda kavramsal çerçevede enerji güvenliği kavramı Neorealist, Neoliberal ve Yeşil Teori perspektifleriyle ele alınmıştır. Ayrıca enerji alanında uzmanlarla görüşme yöntemi kullanılarak çalışmaya derinlik kazandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Rusya iş birliği ile yapılan Akkuyu NGS'nin Türkiye enerji güvenliğine ne ölçüde katkı verebileceğini ortaya koyarken Rusya'ya yönelik enerji bağımlılığını artırmasının Türkiye enerji güvenliği açısından ek bir risk getirip getirmeyeceği ortaya konacaktır. Çalışmada, Akkuyu NGS'nin uzun dönemde temiz ve daha yüksek kapasitede makul fiyatlarda elektrik üretimi sağlayacağı, mühendislik tekniği açısından ülkemizde nükleer sektörde yetişmiş insan gücünü ve inşaat ekipmanları yapımını geliştireceği sonucuna varılırken, enerji güvenliği ve karşılıklı bağımlılık açısından Rusya'ya yönelik enerji bağımlılığı daha da artıracağından siyasi riskler taşıdığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is rapidly increasing its energy consumption in parallel with its developing economy, growing population and urbanization rate. Accordingly, Türkiye, whose energy dependence is increasing, is pursuing a policy of diversification of energy resources and domestic production in order to reduce its dependence on imported energy resources. One of the most prominent energy investments in line with this policy is the realization of Türkiye's first nuclear power plant. The first reactor of the Mersin-Akkuyu NPP, which will consist of four reactors with a total capacity of 4800 MW, is expected to become operational in 2025. The Akkuyu NPP, built in cooperation with the Russian state nuclear energy corporation Rosatom, is the largest energy cooperation with Russia after oil, coal and natural gas energy imports. This has led to criticism that Türkiye's energy dependence on Russia could increase. This study examines the energy security rationale for the construction of the Akkuyu NPP. In addition, this study discusses in detail whether the nuclear power plant poses risks in terms of environmental safety and what benefits it can provide in terms of socio-economic aspects. This study adopts an interdisciplinary approach to show how the Akkuyu NPP is realized from an engineering perspective and what innovations it brings to the sector, while explaining how nuclear energy will contribute to Türkiye's energy security within the discipline of International Relations. To this end, the conceptual framework of energy security is analyzed from the perspectives of neorealism, neoliberalism, and green theory. In addition, interviews with experts in the field of energy were used to add depth to the study. The aim of this study is to determine the extent to which the Akkuyu NPP, built in cooperation with Russia, can contribute to Türkiye's energy security and whether increasing energy dependence on Russia will pose an additional risk to Türkiye's energy security. While the study concludes that the Akkuyu NPP will provide clean and higher capacity electricity generation at reasonable prices in the long run, and will develop trained manpower and construction equipment in the nuclear sector in our country in terms of engineering technology, it also finds that it carries political risks in terms of energy security and interdependence, as it will further increase energy dependence on Russia.