Diyabetik yara tedavisi için elektriksel stimülasyon cihazı tasarımı
Electrical stimulation device design for diabetic wound treatment
- Tez No: 740646
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüm dünya'da kronik hastalıklar büyük bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu kronik hastalıklar arasında diyabet ve diyabetik yaralar günden düne artan sağlık sorunları arasındadır. Diyabetik yaraların tedavisi zor ve tedavi süreci çok uzundur. Diyabetik yara tedavilerinin süresinin kısalması hastaların yaşam kalitesine daha hızlı kavuşmasına imkân oluşturmaktadır. Elektriksel stimülasyon yönteminin diyabetik yara tedavisinde kullanılabileceği ve diyabetik yara tedavi süresinin kısalttığı bildirilmiştir. Elektriksel stimülasyon cihazları küçük, taşınabilir ve kolay kullanılabilir oldukları için teletıp kavramı içinde evde sağlık hizmeti kapsamında hastanın evinden çıkmadan tedavi alması öngörülebilir. Bu kapsamda diyabetik yara bulunan bölgenin geleneksel yara bakım ve tedavi yöntemlerine ek olarak elektriksel stimülasyon yönteminin uygulanması yara üzerindeki kan dolaşımını olumlu etkiler ve hücreleri uyararak yaranın tedavisinde ek bir fayda sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases are becoming a major health problem all over the world. Among these chronic diseases, diabetes and diabetic wounds are among the health problems that are increasing day by day. Diabetic wounds are difficult to treat and the treatment process is very long. Shortening the duration of diabetic wound treatments allows patients to regain their quality of life faster. It has been reported that the electrical stimulation method can be used in the treatment of diabetic wounds and shortens the duration of diabetic wound treatment. Since electrical stimulation devices are small, portable and easy to use, it can be envisaged that the patient receives treatment without leaving his home within the scope of home health care within the concept of telemedicine. In this context, in addition to the traditional wound care and treatment methods of the diabetic wound area, the application of the electrical stimulation method will positively affect the blood circulation on the wound and stimulate the cells to provide an additional benefit in the treatment of the wound.