The role and importance of dorsal and ventral hippocampal catecholaminergic innervations in social memory of rats
Sıçanların sosyal hafızasında dorsal ve ventral hipokampal katekolaminerjik innervasyonun rolü ve önemi
  1. Tez No: 740654
  2. Yazar: AHMED ALGALI SEDAHMED MUSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CAHİDE TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, dorsal (DH) ve ventral hipokampüste (VH) bulunan katekolaminerjik terminallerin sosyal hafızadaki rolünün ve öneminin araştırılması hedeflenmiştir. Dişi Wistar sıçanlarında, bilateral DH'ye veya VH'ye 6-hidroksidopamin (6-OHDA) enjekte edilmiştir. 10 günlük iyileşme sürecinin ardından hem motor hem de bilişsel işlevleri değerlendirmek için davranış testleri yapılmıştır. Açık alan lokomotor aktivite testinde; VH enjeksiyon grubunda katekolaminlerin azalması sonucunda lokomotor aktivitede artış görülürken DH enjeksiyon grubunda değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Koku alma ile ilgili gömülü yem arama testinde, tüm gruplar arasında yem bulmak için geçen sürede (yem bulma latansı) bir fark olmamıştır. Ayrıca, üç odacıklı sosyal bellek testinde, daha önce tanıdığı juvenil yeni sıçanı tanıyamadıkları için hem DH hem de VH gruplarında sosyal bellekte bozulma olduğu ve VH grubunda sosyallikte azalma olduğu gözlenmiştir. İki yönlü doğrudan etkileşim testinde, DH grubu, daha önceden tanıtılan yavru sıçanı tanıyamamıştır ve bu bulgu, üç odacıklı sosyal bellek testi sonucunu doğrulamıştır. Bununla birlikte VH grubu, düşük sosyalliği belirten hem tanıdık hem de yeni juvenil sıçanlarla etkileşime girmek için harcanan sürede azalma göstermiştir. Y labirent, yeni nesne tanıma, sükroz tercih ve yükseltilmiş artı labirent testlerinde gruplar arasında fark gözlenmemiştir. İmmünofloresan boyama yöntemi ile DH ve VH gruplarında sırasıyla hipokampüsün dorsal CA1 ve ventral CA1 bölgelerinde tirozin hidroksilaz+ (TH+) terminallerinde azalma gözlenmiştir. Bu sonuç, DH ve VH'nin CA1 bölgesindeki katekolaminerjik innervasyonnun, sıçan sosyal hafızasını modüle etmede önemli rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, sosyallik ve lokomotor aktiviteyi kontrol etmede, VH katekolaminerjik nöronları DH katekolaminerjik nöronlarından daha önemli rol oynayabilir. Ek olarak, bu nöronların uzamsal hafıza, tanıma, koku alma ve kaygı işlemede küçük bir rolü olduğu öne sürülebilir, fakat bu çalışmada hafif bir lezyon oluşturulduğu için net bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu bulgular, nörogelişimsel ve nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkili davranışsal bozukluklarda VH'deki katekolaminerjik nöronların önemini vurgulayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role and importance of the catecholaminergic innervations in the dorsal (DH) and ventral hippocampus (VH) in social memory of rats. Female Wistar rats were injected bilaterally with 6-OHDA in either DH or VH. Then, following a 10-day recovery period, sets of behavioral tests were conducted to assess both motor and cognitive functions. In the open field locomotor activity test, the depletion of catecholamines in the VH increased the locomotor activity compared to naive, whereas in the DH it did not affect the locomotor activity. Regarding olfaction, there is no difference in the latency to find pellets between all groups in the buried food-seeking test. In addition, impairment in social memory has been observed as both the DH and VH groups were unable to recognize a familiar from a novel juvenile rat, while the VH group demonstrated a deficit in sociability in the 3-chamber social memory test. In the 2- trial direct interaction, the DH group failed to recognize a previously encountered juvenile rat confirming the previous test outcome. However, the VH group showed a reduction in time spent interacting with both familiar and novel juvenile rats, which indicates low sociability. Moreover, no difference was observed between the groups in the Y maze, novel object recognition, sucrose preference, or elevated plus maze tests. Using demonstrative immunofluorescence staining, a reduction of TH+ terminal has been observed in dorsal CA1, and ventral CA1 regions of the hippocampus in DH and VH groups respectively. This shows that, the catecholaminergic innervations in the CA1 region of the DH and VH are important in modulating rat social memory. Furthermore, the catecholaminergic innervation of the VH may be more significant than DH in controlling sociability and locomotor activity. Additionally, a minor role of this innervation in spatial, recognition, olfaction, and anxiety processing could be proposed, which cannot be demonstrated with such a mild lesion made in this study. These findings could highlight the importance of catecholaminergic innervations in the VH in the behavioral deficits associated with neurodevelopmental and neuropsychiatric disorders.