Brakisefalik köpeklerde kolumna vertebralis ve medulla spinalis'in bilgisayarlı tomografi ile görüntülenmesi
Imaging of the vertebral column and medulla spinalis in brachycephalic dogs with computed tomography
- Tez No: 964851
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, brakisefalik özellikler gösteren küçük ırk köpeklerde (Fransız Bulldog, Pekinez ve Pug) servikal, torakal ve lumbal vertebra segmentlerine ait çok sayıda morfometrik parametre üç düzlemde (sagittal, transversal, dorsal) detaylı biçimde değerlendirilmiş ve segmental düzeyde karşılaştırılmıştır. Ölçümler; vertebra korpus uzunluğu, vertebra yüksekliği, dorsal ve ventral paraspinal kas yükseklikleri, insersiyon açısı ve insersiyon noktasına olan uzaklık gibi daha birçok parametreyi kapsamakta olup, elde edilen veriler kolumna vertebralisin yapısal, fonksiyonel ve kliniksel çeşitliliği açısından anlamlı sonuçlar ortaya koymuştur. Gereç ve Yöntem: Çalışma materyalini bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmiş, 23 birey oluşturmuş; veriler multiplanar reformat (MPR) teknikleriyle ve DICOM tabanlı analiz yazılımlarıyla ölçülmüştür. SPSS ile yapılan istatistiksel değerlendirmelerde ANOVA ve post-hoc analizler sonucunda, hem segmentler arası hem de ırklar arası anlamlı morfometrik farklılıklar belirlenmiştir. Bulgular: Servikal vertebralarda fleksibilitenin yüksek olmasıyla uyumlu olarak insersiyon açılarında ve paraspinal kas yapılarında artış eğilimi gözlenmiştir. Torakal segmentlerde ise kranialden kaudale doğru uzanan progresif morfometrik değişim, yük aktarımı ve postüral denge açısından önem taşımaktadır. Lumbal vertebra segmentleri arasında gözlenen yükseklik ve insersiyon açıları gibi morfometrik varyasyonlar, bölgesel mobilite ihtiyacı ve mekanik yüklenmeye bağlı olarak oluşmuş yapısal adaptasyonları yansıtmakta; bu durumun, özellikle stabilizasyon kapasitesi ve hareket açıklığı üzerinde belirleyici bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Irklar bazında değerlendirildiğinde, Fransız Bulldog ırkı genellikle daha gelişmiş paraspinal kas yapıları ve yüksek insersiyon açıları ile öne çıkarken; Pekinez ve Pug ırkları daha kompakt ve kısa segmental morfoloji göstermiştir. Segmental düzeyde değişkenlik gösteren paraspinal kas yükseklik oranları, insersiyon açısı ve vertebral morfometri farklılıkları, intervertebral disk hastalıkları açısından potansiyel risk faktörleri olabileceği gibi; implantasyon, stabilizasyon ve cerrahi planlama açısından bireyselleştirilmiş yaklaşımların önemini de ortaya koymaktadır. Bu bulgular, literatürde tanımlanan ırk içi ve ırklar arası morfolojik farklılıklarla örtüşmekte ve radyolojik ve klinik değerlendirmelerde bu varyasyonların dikkate alınması gerektiğini açıkça göstermektedir. Sonuç: Bu tez tez, küçük ırk köpeklerde vertebral morfometrinin hem ırksal hem de segmental düzeyde anlamlı değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuş; özellikle brakisefalik ırklarda spinal cerrahi müdahalelerde dikkatli ve bireyselleştirilmiş planlamaların kaçınılmaz olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study, a comprehensive evaluation and segmental comparison of numerous morphometric parameters of the cervical, thoracic, and lumbar vertebral segments were conducted in small brachycephalic dog breeds (French Bulldog, Pekingese, and Pug) across three anatomical planes (sagittal, transverse, and dorsal). The measurements included vertebral corpus length, vertebral height, dorsal and ventral paraspinal muscle heights, paraspinal muscle height ratio, insertion angle, and the distance to the insertion point, among many other parameters. The resulting data revealed significant findings regarding the structural, functional, and clinical diversity of the vertebral column (columna vertebralis). Material and Methods: The study sample consisted of 23 individuals examined via computed tomography (CT). Measurements were obtained using multiplanar reformat (MPR) techniques and DICOM-based analysis software. Statistical evaluations were performed using SPSS software, and one-way ANOVA with post-hoc tests revealed significant morphometric differences both between segments and across breeds. Results: In the cervical region, a trend of increasing insertion angles and paraspinal muscle dimensions was observed, which is consistent with the region's high degree of flexibility. In the thoracic segments, a progressive morphometric alteration from cranial to caudal was detected, indicating biomechanical relevance for load transmission and postural stability. In the lumbar region, variations in vertebral height and insertion angles appear to reflect structural adaptations to increased regional mobility demands and mechanical loading; such differences may play a significant role in stabilization capacity and range of motion. Breed-specific evaluations revealed that French Bulldogs generally exhibited more developed paraspinal musculature and higher insertion angles, whereas Pekingese and Pug breeds presented with more compact and shorter segmental morphologies. Segmental fluctuations in paraspinal muscle height ratios, insertion angles, and vertebral morphometry may represent potential risk factors for intervertebral disc disease and highlight the importance of individualized approaches in spinal surgery and implant planning. These findings are consistent with previously reported intra- and inter-breed morphological differences in the literature and underscore the necessity of considering such variation in radiological and clinical assessments. Conclusion: In conclusion, this study demonstrates that vertebral morphometry in small dog breeds varies significantly both among vertebral segments and between breeds. The findings emphasize the essential need for precise and individualized planning, particularly in spinal surgical interventions involving brachycephalic breeds.