Maternal obezitenin anne ve yenidoğan sağlığı ile annelerin özbakım gücü ve bebek bakımı konusundaki özgüvenleri üzerine etkisi
The effects of maternal obesity on maternal-newborn HEALTH, mothers' self-care agency and self-confidence in caring of infants
  1. Tez No: 740667
  2. Yazar: MERVE EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gebelikte aşırı kilo alımı gebelerde; obezite, gestasyonel diyabet, sezaryen doğumlar, kanama ve operasyon süresinde uzama gibi problemlerin artışına, bebeklerde ise; fetal distres, düşük apgar skoru, makrozomi, doğum travması, anomali, hipoglisemi, prematürite ve fetal ölüm gibi risklerin artışına neden olmaktadır. Doğum sonrasında anneler öz bakım ve bebek bakımı konularında bilgi gereksinimi duymaktadır. Bebek bakımında beceri ve öz güven gelişimi obez annelerde oldukça önemlidir. Özellikle obez annelerin bebekleri ile ilgilenme, bebek bakımını üstlenme ve emzirmeyi sürdürme konularında kaygıları olduğu bilinmektedir. Bu dönemde kadının annelik rolüne uyum sağlanması için desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Excessive weight gain during pregnancy in pregnant women; Increase in problems such as obesity, gestational diabetes, cesarean delivery, bleeding and prolonged operation time, in babies; It causes an increase in risks such as fetal distress, low apgar score, macrosomia, birth trauma, anomaly, hypoglycemia, prematurity and fetal death.Mothers need information about self-care and baby care in the postpartum period.Skill and self-confidence development in baby care is very important in obese mothers.It is known that obese mothers in particular have concerns about taking care of infants and continuing breastfeeding.During this period, the woman should be supported in order to adapt to the maternal role.