Mercia Krallığı
Kingdom of Mercia
- Tez No: 740668
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Keltlerin MÖ 3. yüzyıldaki yayılmaları sonucunda Keltlerin hakimiyetine geçen Britanya, MS 43'te Roma İmparatoru Claudius'un seferiyle Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Roma'nın dört asırlık hakimiyeti boyunca birçok önemli olaya tanık olan Britanya eyaleti, MS 5. yüzyılda bütün Avrupa'yı etkisine alan Kavimler Göçü'nün yıkıcı etkileri sebebiyle Romalılar tarafından boşaltılmıştır. Bunun sonucunda kaderleri ile baş başa kalan Romalılaşmış Britonlar kendi hükümdarlıklarını oluşturmaya başlamışlardır. Çok geçmeden Britanya'ya ulaşan Kavimler Göçü'ndeki Germen akınlarının Angıl, Sakson ve Jüt kolu adada yayılmaya başlamıştır. Britonlardan ele geçirdikleri topraklara yerleşen ve kader birliklerinden dolayı Anglosaksonlar olarak adlandırılan bu halk birkaç yüzyıl içinde eski inançlarını bırakarak Hıristiyanlığa geçmiştir. Hıristiyanlık öncesi ve sonrasında savaşkan bir millet olan Anglosaksonlar hem Britonlar ile hem de kendi aralarında birçok savaşa girmişlerdir. Anglosaksonların tarihte örneği olmayan Heptarşi düzenini kurmaları ve bu düzende gücü ele geçirme çabaları ise iç mücadelelerindeki başlıca etkendir. Heptarşi düzeninin en önemli devletlerinden olan Mercia krallığı, bu düzenin uzun yıllar boyunca baş aktörü olmuştur. Mercia Krallığı'nın geçirdiği tarihsel süreç ve kırılma noktaları, Britanya'daki Anglosakson ulusunun kaderini derinden etkilemiştir. 8. yüzyılın sonlarında başlayan Viking akınları, 9. yüzyılın ortalarından itibaren Mercia Krallığı'nın ve Britanya'daki diğer ulusların en önemli sorunlarından biri olmuştur. Viking saldırılarının yıkıcı etkisi, Mercia'yı en kuvvetli dönemlerinde vurmaya başlayarak gücünü tüketmesinde önemli bir etken olmuştur. 918 yılına gelindiğinde ise Mercia Krallığı, Wessex'e bağlanarak tarih sahnesinden çekilmiştir. Britanya topraklarında, Anglosaksonların yaşadığı bütün toprakları birleştiren ve İngiltere Krallığı'nı kuracak olan Wessex Krallığı'nın şafağı da bu birleşmeden sonra sökmüştür.
Özet (Çeviri)
Britain, fall under domination of Kelts as a conclusion of Kelts' spread in 3rd century B.C, was attached to the Roman Empire with the expedition of Roman Emperor Claudius. State of Britain which witnessed many important events during the four centuries of Roman rule, was evacuated by the Romans due to the devastating effects of the Tribal Hidage, which affected all of Europe in the 5th century A.D. As a result of this, Romanized Britons who were left alone with their fate, started to form their own reigns. However, the Angle, Saxon and Jute branches of the Germanic raids in the Tribal Hidage that reached Britain soon began to spread on the island. These nation who settled in the lands which they conquered from Britons were called as Anglo-Saxons because of their union of fate, left their old beliefs within a few centuries and converted to Christianity. The Anglo-Saxons a warrior nation both before and after Christianity, made many wars with the Britons and among themselves. The Heptarchy order established by Anglo-Saxons' which has any other example in history and their efforts to seize power in this order are the main factors in their internal struggles. The Kingdom of Mercia, one of the most important states of the Heptarchy order, has been the main actor of this order for many years. The historical process and the breaking points of the Kingdom of Mercia affected the fate of Anglo-Saxon nation in Britain deeply. The Viking raids which started late 8th century became one of the most important problems of Kingdom of Mercia and other nations in Britain since the middle of 9th century. The devastating effect of the Viking attacks was an important factor in starting to hit Mercia in it's strongest period and consuming it's power. By the year 918, the Kingdom of Mercia was tied to the Kingdom of Wessex and go out of existence. The dawn of the Kingdom of Wessex, which would unite all the lands inhabited by the Anglo-Saxons and establish the Kingdom of England broke out after this unification.