Primer hiperparatiroidi olgularında serum kalsiyum düzeyi paratiroid sintigrafisinin başarısını etkiler mi?
Does serum calcium level affect the success rate of parathyroid scintigraphy in patients with primary hyperparathyroidism?
  1. Tez No: 740693
  2. Yazar: SERKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Primer hiperparatiroidi (PHPT) olgularının çoğu asemptomatiktir ve ancak %20 olgu serum kalsiyum (Ca) düzeyindeki artışla birlikte yıllar içinde semptomatik hale gelir. Bu çalışmada; parathormon (PTH) düzeyi yüksek olgularda, serum Ca düzeyinin paratiroid sintigrafisiyle lezyon saptama üzerine etkisi araştırıldı. METOD: Çalışmaya, bölüm protokolüne göre (tiroid sintgirafisi, dual faz Tc-99m-MIBI paratiroid statik ve erken faz SPECT/BT) görüntülemeleri yapılmış, PHPT ön tanılı, bilinen kronik böbrek hastalığı olmayan olgular dahil edilirken, Ca için anormal değer > 10,5 mg/dL kabul edildi. BULGULAR: Toplam 81 (14/67, Erkek/Kadın) olguluk çalışma grubunda, ortalama (±SD) PTH değerleri, Ca değerinin normal (nCa, n:35, 9.56±0.6 mg/dL) ve yüksek (yCa, n:46, 11.57±0.6 mg/dL) olduğu iki grup için sırasıyla; 157±102pg/ml ve 198±131 pg/ml olarak bulundu (p>0.05). Sintigrafi ile lezyon saptanma oranları ise normal Ca ve yüksek Ca grupları için sırasıyla; %37 (13/35) ve %89 (41/45) olup, iki grup arasındaki fark anlamlıdır (p< 0.0001). Normal Ca grubunda izlenen lezyonların tamamı soliter nitelikteyken (1'i ektopik) pozitif ve negatif olgular için ortalama Ca düzeyleri sırasıyla 9.57±0.7mg/dL ve 9.56±0.6mg/dL olup, anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Yüksek Ca grubunda ise 3 olguda çoklu (%7,5), diğerlerinde ise 1'i ektopik olmak üzere tekli lezyon saptandı. SONUÇ: Paratiroid sintigrafisinde lezyon saptanabilirliğini; görüntüleme protokolü, mültiglandüler hastalık, adenom boyutu ve MIBI'nin biyokinetii gibi çeşitli nedenler etkileyebilmektedir. Bu çalışmada ise görüntüleme öncesi serum Ca düzeyinin sintigrafik başarıyı öngörmede önemli bir parametre olduğu gösterilmiştir. Çalışmada Ca düzeyi normal olan olguların %37'sinde sintigrafik olarak lezyon gösterilmesi, erken dönem ve hafif primer hiperparatiroidi ile açıklanabilir. Ancak bu grubun çoğunluğu negatif olgulardan oluşmaktadır. Bu sonuç yalancı negatiflik ile açıklanabilir. Benzer senaryoya neden olabilecek yetersiz D-vitamini/Ca alımına bağlı gelişmiş hafif şiddetteki sekonder hiperparatiroidi ile normokalsemik pirimer hiperparatiroidinin ayrımı için ileri değerlendirme şarttır. Sonuç olarak; sintigrafi öncesi yüksek serum Ca düzeylerinin varlığı, PHPT şüphesi olan olgularda yüksek pozitif sonuçların öngörülmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
AIM: Most of the patients with primary hyperparathyroidism (PHPT) are asymptomatic and only 20% of them become symptomatic with increasing levels of calcium. In this retrospective study, the effect of serum calcium levels on lesion detection rate with parathyroid sintigraphy in patients with high levels of serum PTH was evaluated. MATERIALS AND METHODS: Thyroid scintigraphy, dual phase Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphy and early phase SPECT/CT images were acquired in primary hyperparathyroidism patients without any renal disorders. Serum calcium levels above 10.5 mg/dl were considered as hypercalcemia. RESULTS :The mean serum PTH levels (±SD) in normacalcemic (normal Ca, n:35, 9.56±0.6mg/dL) and hypercalcemic (high Ca, n:45, 11.57±0.6mg/dL) patients were found as 157±102pg/ml and 198±131pg/ml, respectively in a total of 80 patients (F/M, 67/13) (p>0.05). Lesion detection rates with parathyroid scintigraphy in normal calcium and high calcium groups were %37 (13/35) and %89 (40/45) respectively and the difference between these two groups was statistically significant (p0.05). In high Ca group, 3 patients had multiple and 42 patients had solitary parathyroid lesions. CONCLUSION: Several conditions such as; the imaging protocol, multiglandular disease, the size and MIBI biokinetics of the adenomas may influence the lesion detectability in parathyroid scintigraphy. In this study, pretest serum calcium level was shown to be an important parameter in predicting scintigraphic success. In our study, scintigraphic demonstration of lesions in 37 % of patients with normal serum calcium levels can be explained by the early stage and mild PHPT. However, negative cases constitute the majority of this group. This result may be explained by the presence of false negative results. Further evaluation is necessary to differentiate mild secondary hyperparathyroidism developped due to vitamin D and/or calcium intake from normocalcemic primary hyperparathyroidism. Pretest high serum Ca level is important for predicting higher positive results in patients with suspected primary hyperparathyroidism.