İslamcı dergilerde demokrasi fikrinin değişimi (1940-1980)
The change of democracy idea in Islamist journals (1940-1980)
- Tez No: 740692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin yüz yıldan fazla bir süredir gündeminde olan İslamcılık hareketinin; düşünsel olarak etkileri devam eden, yeniden kuruluş ve canlanma dönemi olan 1940-1980 yılları boyunca, yine yakın dönem Türkiye tarihinin en çok tartışılan konusu demokrasi ile ilişkisini ve İslamcıların demokrasi düşüncesinde varsayılan değişimi İslamcı dergi yayıncılığı üzerinden ortaya koymaya çalışmaktadır. Tezin temel problematiğinin sağlıklı bir şekilde anlaşılması için öncelikle demokrasi kavramı ve Türkiye'nin demokrasi tecrübesi literatür çalışması yoluyla yetkin kaynaklara atıf ile aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada İslamcılık hareketinin ortaya çıkış sebepleri, İslamcıların siyasal sistem ve yönetime yönelik düşünceleri ve İslamcıların yapageldikleri demokrasi tartışmaları da ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Son olarak ise İslamcıların demokrasi teorisi üzerine görüşleri ve demokrasi düşüncelerindeki değişim 1940-1980 yılları arası yayınlanan Hareket ve Büyük Doğu dergilerinin ilgili makalelerinden elde edilen içeriklerin analizi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde İslamcı dergilerden elde edilen bulgular değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to reveal the intellectual effects that is still felt and re-organization and revitalization period during the years 1940-1980 of the Islamist movement which is on the agenda of Turkey more than hundred years and its relationship with democracy and the change in the idea of democracy of the Islamists through the Islamist magazine publishing. To understand the problematic of the thesis in a healthy way; primarily, the concept of democracy and Turkey's democratic journey are transferred with reference to the authority resourses through a literature review. The reasons for the emergence of the Islamist movement, the Islamists' thoughts about the political system and governance, and the Islamists' democracy debates are discussed as a separate chapter. In the third chapter, the thoughts of the Islamists on the theory of democracy and the change in their ideas about the democracy are tried to be set forth through textual analysis of the content obtained from Hareket and Büyük Doğu journals published between 1940-1980. In the final chapter, the findings obtained from the Islamist journals has been evaluated.