Ceviz (juglans regia l.) için mikrosatellit (ssr)primerlerin geliştirilmesi
Development of microsatellite (ssr) markers inwalnut (j.regia l.)
- Tez No: 740699
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada daha önceki bir çalışmada J. nigra DNA'sı kullanılarak oluşturulan ve 'GA' ile 'AC' tekrar dizileri ile zenginleştirilen genomik kütüphanelerden dizayn edilen SSR primer çiftlerinin J. regia'da amplifikasyon ve polimorfizm bakımından test edilmesi amaçlanmıştır. Toplam olarak 'GA' ile zenginleştirilmiş kütüphanaden 99 adet SSR primer çifti test edilirken, 'AC' ile zenginleştirilmiş kütüphaneden ise 241 primer çifti test edilmiştir. 'GA' ile zenginleştirilmiş kütüphaneden geliştirilen SSR primer çiftlerinden 47 (%47.5) tanesi bant üretmiş ve 19 tanesi (%19.2) polimorfizm gösterirken, 'AC' ile zenginleştirilmiş genomik kütüphaneden geliştirilen SSR primer çiftlerinden 44 tanesi (%18.3) gradient PCR sonucu bant vermiş ve bunlardan 13 tanesi (%5.4) polimorfik bulunmuştur. 'GA' kütüphanesindeki 19 polimorfik SSR primerden 90 adet allel elde edilmiş ve bunların 66 tanesi (%73.4) polimorfizm gösterirken, 'AC' kütüphanesindeki 13 adet polimorfik SSR primer çifti 81 adet allel üretmiş ve bunlardan 32 tanesi (%39.5) polimorfizm göstermiştir. Özetle bu çalışmada 32 adet (%9.41) polimorfik SSR primer çifti geliştirilmiş ve bu primerlerin 20 ceviz çeşi/genotipinde analizinden 98 adet polimorfik allel elde edilmiştir. Bu polimorfik SSR primerleri açılım gösteren bir populasyonda da ('Maraş-12' X 'Kaplan-86') test edilmiş ve 13 tanesinin kodominant açılım gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen SSR primer çiftleri bundan sonra cevizde yapılacak genetik karakterizasyon, populasyon genetiği, genetik haritalama, çeşitlerin tanımlanması ve genetik kaynakların karakterizasyonu gibi genetik çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze SSR primer pairs based on their amplification and polymorphism in J. regia, which were designed from J.nigra genomic libraries enriched with 'GA' and 'AC' repeats in a previous study. Totally, 99 SSR primer pairs were tested in 'GA' enriched libarary, whereas 241 SSR primer pairs were tested in 'AC' enriched library. Forty-seven (%47.5) SSR primer pairs gave amplification product and 19 of them showed polymorphism in 'GA' enriched library, whereas 44 (%18.3) SSR primer pairs had products after gradient PCR and 13 of them (%5.4) had polymorphism. Totally, 90 alleles were obtained from 19 polymorphic SSR primers in 'GA' library and 66 of them were polymorphic, whereas 81 alleles were amplified from 13 SSR primer pairs in 'AC' library and 32 of them (%39.5) showed polymorphism. In a summary, 32 (%9.41) polymorphic SSR primer pairs were developed in this study and they produced 98 polymorphic alleles in 20 walnut cultivars/genotypes. These polymorphic SSR primers were also tested in a segregating population (Maras-12 X Kaplan-86) and 13 of them showed codominant segregation. In conclusion, these polymorphic SSR primer pairs can be used in the future genetic studies in walnut such as genetic characterization, population genetic, genetic mapping, cultivar identification and germplasm chracterization.