Oral kavite ve orofarenks kanserlerinde, sarkopeninin tedavi yanıtına ve sağkalıma etkisi
Effect of sarcopenia on treatment response and survival in oral cavity and oropharyngeal cancers
- Tez No: 740711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPEMBE BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş Oral kavite ve orofarinks skuamöz hücreli kanserlerinin (OOFSHK), modern multidisipliner tedaviye rağmen sağkalım sonuçları ve yaşam kalitesi yetersiz kalmaktadır. Sağkalımı arttırmak amacıyla yeni parametreler araştırma konusu olmaya başlamıştır. En çok incelenen faktörlerden biri sarkopenidir. Tedavi öncesi sarkopenin oral kavite kanseri (OKK) ve orofarinks kanserlerinin (OFK) postoperatif komplikasyonlar, yaşam kalitesi değişiklikleri ve kanser prognozu ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Biz de bu çalışmamızda, oral kavite ve orofarinks kanseri sebebiyle tedavi edilen hastalarda düşük iskelet kası kütlesinin (SMM) sağkalıma etkisini araştırmayı amaçladık. Metod 2015-2020 yılları arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde OKK ve OFK için tedavi edilen hastaların bilgisayarlı tomografisini ve demografik bilgilerini geriye dönük olarak analiz ettik. Üçüncü servikal (C3) vertebral seviyelerde aksiyel kesit alanından (KKA) iskelet kas indeksini (İKİ)'yı ölçtük. Çalışmamızda hastaların beslenme durumu için yetişkinler için "yetersiz beslenme evrensel tarama aracı (MUST) skorunu kullandık. Hastaların oral alımlarını değerlendirmek için modifiye fonskiyonel oral alım skalasını kullandık.İnflamasyona dayalı kanser prognozunu araştırmak için modofiye Glasgow prognostik skorunu (mGPS) ve komplikasyonları değerlendirmek için Clavien Dindo sınıflamasını kullandık. Yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı, tanı anında evre, tedavi modaliteleri, vücud kitle indeksi, tanı anında kilo kaybı ve beslenme durumunun, sarkopeni ile olan ilişkisini, sağkalım ve komplikasyona etkilerini inceledik. Bulgular Seksendokuz (%61.0) erkek, 57'si (%39.0) kadın 146 hasta, çalışma grubunu oluşmaktadır. Hastaların yaş dağılımı 28-91 arasındaydı (ortalama 63.2 ± 11.7). Hastaların takip süresi en az 6 en çok 87 aydı (ortalama 38.2 ± 23.0). Sarkopeni prevalansını %54.1 (erken evrede %33.3, ileri evrede%62.2) olarak bulduk. Sarkopenik grupta beslenme durumu bozulmuş-orta olan hasta oranı sarkopenik olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksek saptadık. Sarkopenik grupta öngürülebilir toplam sağkalım süresi sarkopenik olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşük saptadık. Sarkopenik grup ile sarkopenisi olmayan grup hastalıksız sağkalım karşılaştırılmasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sarkopenik grup ile olmayan grup arasında Clavien Dindo sınıflamasına göre komplikasyon açısından anlamlı (p> 0.05) fark bulmadık. Sonuç Sarkopenik grupta öngörülebilir toplam sağkalım beklentisi, sarkopenik olmayan gruba göre daha düşüktür. Sarkopeni oral kavite ve orofarinks kanserleri için sağkalımı etkileyen önemli bir prognostik faktör olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective For patients with squamous cell cancer of the oral cavity and oropharynx survival outcomes and quality of life remain unsatisfactory despite modern multidisciplinary therapy. In order to increase the survival of the patients, new parameters have started to be the subject of research. One of the most studied factors is sarcopenia. Pre-treatment sarcopenia was found to be associated with postoperative complications, quality of life changes, and cancer prognosis in oral cavity cancer and oropharynx cancer. In this study, we aimed to investigate the effect of low skeletal muscle mass on survival in patients treated for oral cavity and oropharyngeal cancer. Design We retrospectively analyzed the computed tomography and demographic information of patients treated for oral cavity and oropharynx cancer at Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu Training and Research Hospital between 2015 and 2020. We measured the skeletal muscle index from the axial single cross-sectional area at the third cervical (C3) vertebral levels. In our study, we used the adult malnutrition universal screening tool (MUST) score for the nutritional status of the patients. We retrospectively investigated the oral intake of the patients. We used the modified Glasgow prognostic score (mGPS) to investigate inflammation-based cancer prognosis and the Clavien Dindo classification to assess complications. We examined the relationship between age, gender, smoking and alcohol use, stage at diagnosis, treatment modalities, body mass index, weight loss at the time of diagnosis and nutritional status, and the effects on survival and complications. Results Eighty-nine (61.0%) male, 57 (39.0%) female 146 patients were included in the study group. The age distribution of the patients was between 28 and 91 (mean 63.2 ± 11.7). The follow-up period of the patients was at least 6 and at most 87 months (mean 38.2 ± 23.0). According to the skeletal muscle index measured from the C3 vertebra level, we found the prevalence of sarcopenia to be 54.1% in the patients we treated for oral cavity and oropharyngeal cancer. We found the prevalence of sarcopenia to be 54.1% (33.3% in the early stage, 62.2% in the advanced stage).The ratio of patients with impaired-moderate nutritional status in the sarcopenic group was significantly (p < 0.05) higher than in the non-sarcopenic group. We found that predictable overall survival time was significantly (p < 0.05) lower in the sarcopenic group than in the non-sarcopenic group. No significant difference was found in the comparison of disease-free survival between the sarcopenic group and the group without sarcopenia. We found a significantly higher mortality rate in the sarcopenic group than in the non-sarcopenic group (p < 0.05). We did not find a significant difference (p> 0.05) between the sarcopenic group and the non-sarcopenic group in terms of complications according to the Clavien Dindo classification. Conclusion The predictable overall survival expectancy in the sarcopenic group is lower than in the non-sarcopenic group. Sarcopenia can be considered as an important prognostic factor affecting survival for oral cavity and oropharyngeal cancer