Kliniğimizde opere edilen baş boyun tümörlerinde bölge 2A ve 2B'ye metastaz oranlarının incelenmesi
Analysis of proportions of metastasis to sublevel 2A and 2B among the head and neck tumors operated i̇n our clinic
  1. Tez No: 452369
  2. Yazar: PINAR ATABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ÖZLÜGEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu tez çalışmamızda ki amacımız baş boyun bölgesi kanserlerinde uyguladığımız terapotik veya elektif boyun diseksiyonlarında 2a ve 2b bölgesine metastaz oranlarını incelemek ve bölge 2b'nin diseksiyonunun gerekliliğinin tespiti. Materyal Ve Metod: Ekim 2013 ile Kasım 2015 tarihleri arasında kliniğimizde baş boyun kanseri nedeniyle terapotik veya elektif boyun diseksiyon yapılan 64 hastada 25'i ipsilateral, 39'u bilateral olmak üzere toplam 103 boyun diseksiyonu materyali incelenmiştir. Baş boyun kanseri bölgesi ve yapılan boyun diseksiyonu şekline göre sınıflandırıldı. Boyun diseksiyonu materyalinde 2a ve 2b bölgesine metastaz oranları raporları ayrıntılı olarak incelendi. Bu hastaların 37' sinde larenks, 21' inde oral kavite ve orofarenks, 3' ünde parotis, 2 maksilla, 1'i cilt tümörü mevcuttu. Bulgular: Patolojik evrelemeye göre boyun metastazları; evre I'de bulunan 4 hastanın ve evre II'de bulunan 18 hastanın hiç birinde boyun bölgesi metastazı bulunmazken, evre III'te bulunan 29 hastadan 4'ünde (%13,8) 2a ve 1'inde (%3,4) 2b bölgesi metastazı, evre IV'te bulunun 13 hastadan 2'sinde(%15,4) 2a bölgesi metastazı ve 2'sinde (%15,4) 2b bölgesi metastazı saptanmış olup toplamda 64 hastadan 6'sında (%9,4) 2a bölgesi ve yalnızca 3'ünde(%4,7) 2b bölgesi metastazı tespit edilmiştir. Tümör yerleşimlerine göre; larenks lokalizasyonu bulunan 37 hastadan 1'inde (%2,7) 2a bölgesi ve 2b bölgesi, dudak lokalizasyonu bulunan 6 hastadan 1'inde (%16,7) 2a bölgesi ve 2b bölgesi metastazı, parotis lokalizasyonu bulunan 3 hastadan 2'sinde (%66,7) 2a ve 1'inde (%33,3) 2b bölgesi metastazı cilt lokalizasyonu bulunan 1 hastada (%100) 2a bölgesi metastazı, maksilla lokalizasyonu bulunan 2 hastadan 1'inde (%50) 2a bölgesi metastazı bulunurken; retromolar bölge ve dil lokalizasyonlu hastalarda boyuna metastaz bulunmadığı görülmüştür. Toplamda 64 hastadan 6'sında(%9,4) 2a bölgesi ve yalnızca 3'ünde (%4,7) 2b bölgesi metastazı tespit edilmiştir. Bölge 2b'ye metastazı olan yanlızca 3 hasta vardı. Bunlardan 1 tanesi T3N2M0 patolojik evreli tranglottik larenks SCC tanılı hasta olup diğer 2 tanesi T3N2M0 patolojik evresi olan parotis onkositik karsinom ve alt dudak SCC tanılı hastalardı. Bu hastalarımıızın 3. bölgeyede metastatik lenf nodulleri mevcuttu. Bu 3 hastanında 2b bölgesi dışında 2a bölgesinde de metastazı mevcuttu. İzole 2b bölgesine metastaz saptanmadı. Sonuçlar: Bu çalışmamızda baş boyun kanserli hastalara uygulanan terapotik veya elektif boyun diseksiyonlarında 2b bölgesine metastazın istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Böylece onkolojik tedavi sonuçları etkilenmeden aksesuar sinir fonksiyonları korunup, operasyon zamanı kısalabilir.
Özet (Çeviri)
İntroductions; Ourpurpose in thisstudy is to analyze the metastasis rates of sublevel 2a and 2b in therapeuticorelectiveneckdissectionsforheadandneckcancer and theneccessity of sublevel 2b dissection. Materials andmethods; 25 ipsilateral, 39 bilateral in total 103 neckdissectionmaterialswereanalyzed in 64 patients who underwenttherapeuticorelectiveneckdissection forheadandneckcancerbetween October 2013 and November 2015. The patients were classified according to the region of the headandneckcancerand type of neckdissection. Metastasisrates of sublevel 2a and 2b on pathology reportswereobserved. Thestudygroupincluded 37 cases of larynxcancer, 21 cases of oral cavityandoropharynxcancer, 3 cases of parotiscancer, 2 cases of maxilla cancer and 1 skin cancer. Findings; Based on patologicalstagingsystem, no lymph nod metastasis was found in4 patients in stage 1 and18 patients in stage 2. Out of 29 patients withstage 3 tumor, 4(%13,8) had sublevel 2aand 1 (%3,4)had sublevel 2b metastasis. Out of 13 patientsin stage 4, 2 (%15,4) had 2a metastasisand 2(%15,4) had 2b metastasis. Totally out of 64 patients,6(%9,4) had sublevel 2a and 3 (%4,7) had sublevel 2b metastasis. İn 1 of 37(%2,7) patients with larynxcancer were detected bothsublevel 2a and 2b metastasis. İn oral cavitylocalized tumors1 of 6 patients (%16,7) had bothsublevel 2a and 2b metastasis. Sublevel 2a and 2b metastasiswere detected 2 of 3 patients(%66,7)and 1 of 3 patients (%33,3)in which parotidglandlocalizedtumors,respectively. At 1 patient with a skin localizedtumor (%100) lymph nod metastasis to sublevel 2a have been detected. At 1of 2 patients (%50) who has maxilla tumor, level 2a metastasis have been found. The patients with the tongue and retromolar region tumors have been identified that non of them metastasized to sublevel 2a and 2b. Sublevel 2b metastasis has been seen in only three of the 64 patientsin the study which are, one patientwithT3N2M0 staged transglotticlarynxscc, one patient with parotisoncositiccarcinomstaged T3N2M0and one patient with oral cavitycancer. İn thesepatients also level 3 and sublevel 2a metastasis were identified additional to sublevel 2b. Noisolatedsublevel 2b metastasis was found. Results; According to our study we found that metastasestosublevel 2b the patients in whichunderwenttherapeuticorelectiveneckdissectionsstatistically are not significant. Thus, without affecting oncological outcomes spinalaccessorynervefunction can be protectedandoperation time can be saved.